Motošport Klub Unín a motoristická sezóna 2012

Richard Karnok 8

V nasledujúcom článku hodnotí svoje tohtoročné pôsobenie na pretekársky okruhoch Motoršport Klub Unín, ktorého pretekári dosiahli pozoruhodné výsledky na prírodných okruhoch ako v kategóriách oldtimerov, tak aj v triedach súčasných motocyklov.

Motošport Klub Unín v motoristickej sezóne 2012 reprezentovali nasledovní pretekári:
Kategória Oldtimer A1 do 125 ccm: Jozef Masaryk, Patrik Zloch ( obidvaja Benelli 125)
Kategória Oldtimer A2 do 250ccm: Štefan Vacula (Benelli 250 2C)
Trieda  125 SP: Marcel Hruboš, Aleš Kalman (obidvaja Aprilia 125 SP)
Trieda do 600: Roman Kurina (Suzuki 600)

Marcel Hruboš

V roku 2011 pretekal v kategórii Oldtimer A1 do 125 ccm Miroslav Hudec, ktorý sa v minuloročnej sezóne v tejto kategórii umiestnil na druhom mieste v Európskom pohári a v MM SR 2011 obsadil 9. priečku v bodovaní. Tohto roku nepretekal.

Jazdci nášho klubu zahájili motocyklovú sezónu 2012 na prírodnom okruhu v Starém Měste prvý májový víkend 5. – 6. Mája, kde v triede 125 SP išli Marcel Hruboš, Aleš Kalman a Roman Kurina všetci na motocykloch Aprilia 125 SP. Marcel Hruboš prešiel cieľom ako 18–ty, Roman Kurina a Aleš Kalman pre poruchu motocyklov preteky nedokončili.  Do kategórie Klassic do 250 ccm nastúpil Štefan Vacula, ktorý jazdil na  Benelli 250 2C a umiestnil sa na 13. mieste

Štefan Vacula

Ďalším podujatím, ktorého sa niektorí pretekári zúčastnili bolo 300 zatáček  Gustava Havla v Hořiciach. Marcel Hruboš v silnej konkurencii v triede 125 SP skončil na 17. mieste. Roman Kurina sa v triede do 600 ccm  do pretekov nekvalifikoval.

No a sme na Slovensku, tu sa 5.7. 2012 na okruhu Slovakia Ring v Orechovej Potôni uskutočnili prvé preteky zaratúvané do MM SR. V triede Voľná do 250 šprint si Marcel Hruboš  vybojoval 2. miesto, Aleš Kalman v tejto triede prešiel cieľom ako  5-ty. V triede Open – šprint  Roman Kurina na motocykli Suzuki 600 obsadil 4. miesto.  V jazde pravidelnosti v kategórii A2  sa Štefan Vacula umiestnil na 1. mieste a v kategórii O- Paráda prišiel 3.

Po pretekoch na Slovakia Ringu, ktorý sa konal vo štvrtok sa jazdci Kurina, Kalman a Hruboš presunuli na preteky na prírodný okruh v Radvaniciach. Roman Kurina v triede do 600 ccm skončil na 11. mieste, v triede 125SP skončil Marcel na 10. mieste a Aleš bol 15-ty.

Jozef Masaryk

Ďalším podujatím, ktoré sa zaratúvalo do MM SR bol Kopčiansky rýchlostný motookruh. Na tomto podujatí sa rozrástla pretekárska rodina o dvoch jazdcov, ktorými sú Jožko Masaryk a Patrik Zloch, obidvaja štartovali v kategórii Oldtimer A1 do 125 ccm. Jožko  išiel na motocykli Jawa 50 a Patrik na Benelli 125. V nedeľňajších pretekoch sa Patrik Zloch  umiestnil na 6. mieste a Jožko bol 11-ty. V kategórii Oldtimer A2 do 250 ccm sa Štefan Vacula umiestnil na 3. mieste. A sme u triedy 125 SP, kde sa išlo dvoje pretekov, jeden v sobotu a jeden v nedeľu. Aleš a Marcel absolvovali obidvoje pretekov. Táto kubatúra bola silne obsadená, ale Marcel a Aleš sa držali. V sobotňajších pretekoch bol Marcel na 10. mieste a tesne za ním na 11. mieste skončil Aleš. Chalani boli povzbudení a tešili sa na nedeľňajšie preteky, v ktorých si Marcel polepšil a bol 8-my a Aleš bol 11–ty ako v sobotu. Na týchto pretekoch náš klub reprezentovalo 5 pretekárov a všetci dokončili a bodovali.

Po pretekoch v Kopčanoch sa všetci tešili na podujatie v Novom meste nad Váhom, ktoré bývali čerešničkou na torte v MM SR a UEM, tento prírodný okruh bol jeden z tých, ktorý bol u pretekárov obľúbený. Žiaľ tragická udalosť urobila koniec pretekom v tomto meste.

Roman Kurina

Každoročne prvý septembrový víkend patrí Kyjovskému okruhu, ktorý je medzi pretekármi veľmi obľúbený.  Ani tu nechýbali naši jazdci, prezentovali sa v triedach 125SP a do 600 ccm. V sobotu sa išli preteky O pohár Petra a Tomáša Hlavatkových, v ktorom Roman Kurina skončil na 5. mieste. V nedeľňajších pretekoch v triede 125 SP išli Marcel a Aleš, zdarne dokončili a aj bodovali, Marcel bol 12-ty a Aleš 15-ty. Roman Kurina v 600-vkách prešiel cieľom ako siedmy.

MM SR pokračovali 29.09.2012 na Zámockom okruhu v Holíči, kde sa išli len triedy Oldtimer. V kategórii A1 do 125 ccm išiel Jožko Masaryk už na motocykli Benelli 125 ccm, ktorú si dokončil po pretekoch v Kopčanoch a Patrik Zloch sedlal svoju Benelli 125 –ku.  Štefan Vacula v kategórii A2 a O-Paráda absolvoval všetky kvalifikačné tréningy, ale pre poruchu motocykla, ktorá sa stala v poslednom tréningu do pretekov nenastúpil. Smolu mal aj P. Zloch, ktorý prišiel na štart a motocykel odmietal poslušnosť, takže ani neodštartoval. Klub zachraňoval Jožko Masaryk, keď sa v MM SR aj UEM v A1  umiestnil na 2. mieste.

Patrik Zloch

O týždeň pokračoval seriál na okruhu Slovakia Ring v Orechovej Potôni, išlo sa dvoje pretekov v sobotu aj v nedeľu.  Podujatie sa konalo ako náhrada za Nové Mesto. Voľná do 250ccm sa išla na rýchlosť. Chalani sa na preteky veľmi tešili, tu si mohli zmerať sily so svojimi rivalmi. Za pekného počasia, ktoré bolo v sobotu Aleš aj Marcel preteky dokončili, Marcel bol tretí a Aleš piaty, takže znovu bodovali. V nedeľu stáli na stupni víťazov obidvaja, Marcel ako druhý a Aleš tretí. V kategórii Oldtimerov sa pretekov zúčastnili v A1 Jožko Masaryk v A2 Štefan Vacula. Aj tu sa išli preteky v sobotu aj v nedeľu. Jožko Masaryk vo svojej kategórii bol v sobotu štvrtý a v nedeľu bol druhý. Štefan Vacula absolvoval kategóriu A2 a O-parádu. V sobotňajších pretekoch zvíťazil v kategórii A2 v O-paráde bol siedmy.  Do nedeľňajších pretekov nastupovali pretekári za nepriaznivého počasia, trať bola v niektorých častiach ešte mokrá. Š. Vacula v A2 aj v O-paráde skončil zhodne na 2. miestach.

Na tomto poslednom podujatí sezóny bolo aj vyhodnotenie seriálu UEM Cup.
Ak máme zhodnotiť tohtoročnú motocyklovú sezónu, môžeme pokojne povedať, že bola pre náš klub úspešná.
V kategórii UEM A1 máme majstra Európy, v kategórii A2 UEM máme vicemajstra Európy. V MM SR v A1 máme jedno tretie a jedno trináste miesto, v A2 máme jedno prvé miesto, v O-paráde jedno štvrté miesto.
Na prírodných okruhoch MČR do 600 ccm nám patrí jedno šieste miesto. V 125 SP sa naši jazdci umiestnili na 16. a 27. mieste.

Aleš Kalman

Čo dodať na záver? Motoristický šport je krásny ale finančne náročný, to nie je len sadnúť za motocykel a pridať plyn. Chce to lásku, zručnosť, cit, trpezlivosť a zdravú rivalitu, preteky vždy ísť s regulami fair-play a to je aj cieľom nášho klubu. Pre niektorých bola táto  sezóna  prvá, teda prešli pretekárskym krstom a zistili čo  si pretekanie vyžaduje. Hlavným cieľom nášho klubu je rozvoj motoristického športu u detí mládeže a dospelých.

A čo si želáme do budúcnosti? Aspoň tak úspešnú sezónu pre všetkých pretekárov klubu  ako bola tohtoročná, aby vo všetkých preteky došli do cieľa s dobrým výsledkom a bez úrazu a ostatným členom klubu všetko dobré a pevné zdravie.

8 komentárov k článku “Motošport Klub Unín a motoristická sezóna 2012

    1. To nie je moja práca! To je priamo z klubu, napísala to Gitka Vaculová, tajomníčka klubu, inak technická komisárka SMF! Tiež mám radosť keď sa takto kluby vedia prezentovať namiesto toho aby sa sťažovali že sa o nich nepíše 😉

  1. Já gratuluji těmto skvělým lidem k jejich snažení a výsledkům,kterých dosáhli. Ještě jednou děkuji jejich „šáfmechanikovi“ za pomoc při závodech v Kopčanoch. Jinak bych byl pouhý divák.

  2. Osobitné poďakovanie by sme chceli vyjadriť Ivanovi Kalmanovi, ktorý má veľkú zásluhu na dosiahnutých výsledkoch naších pretekárov. S ochotou venoval príprave motocyklov veľa zo svojho voľného času, aby boli motocykle čo najlepšie pripravené na pretek.
    Za čo mu patrí veľká vďaka.

    1. Od toho tu web moto-cup.sk je, je to práve priestor na prezentáciu klubov a pretekárov a podujatí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *