Milan Murgaš: Na okruhu sa cítim ako doma

Richard Karnok

V sobotu oslávil 42. narodeniny a hoci sa na okruhoch objavil v pomerne vyššom veku, jeho výkony majú neustále stúpajúcu tendenciu. V Českej republike je známejší ako u nás, vybojoval tu mnoho výborných výsledkov a teraz sa spolu s Miroslavom Slobodom púšťajú do projektu trojdielneho seriálu MS MotoCup. V nasledujúcom rozhovore sa nám predstaví mimoriadne sympatický a skromný človek Milan Murgaš.

Vlani na Slovakia Ringu
Vlani na Slovakia Ringu s typickým číslom 222

Milan, kedy si začal jazdiť na motorke?
Neskoro. Vtedy som si rozširoval vodičák aj na ťažkú motorku, ale kedy to bolo? Asi keď som mal 28 – 29 rokov…

Dovtedy ti motorky nič nehovorili? Nesledoval si ani preteky?
Ale sledoval, samozrejme. Odmalička. Ale neboli peniaze na to aby som mohol tú motorku mať. Až potom som si kúpil CBR-ku „efko“ a najprv som sa vozil len po cestách. Keď som si po prvýkrát vyskúšal okruh, tak ma to hneď chytilo. Odvtedy ako som v 2009-tom kúpil R6-ku, tak som s ňou už len na okruhu, tam sa cítim ako doma. Už by som ani na cestu nešiel.

Kedy si prvý raz jazdil na okruhu?
V roku 2006.

Vtedy ste išli Czech Endurance Cup, však?
Áno, presne vtedy to začalo.

Výsledky vášho tímu tam boli výborné…
Darilo sa nám. Počas štyroch sezón sme, okrem jediných pretekov na Hungaroringu (4. miesto), vždy boli na pódiu. Väčšinou to bolo druhé miesto, ale boli tam aj víťazstvá.

Na svojom konte má celý rad úspechov v Českej republike
Na svojom konte má celý rad úspechov v Českej republike

O rok neskôr, teda v sezóne 2010 sa ti v ČR darilo opäť…
Podarilo sa mi vyhrať ČMN a súčasne som šiel aj Race Track, kde som rovnako zvíťazil.

Výborne ti vyšiel aj vlaňajší rok, suverénne si zvíťazil v Motohouse Cupe…
Vlaňajšia sezóna mi naozaj vyšla. Boli už aj predtým dobré sezóny, tie, ktoré sme spomínali, ale minulý rok bol o to lepší, že moje časy na okruhoch šli nadol, z čoho som bol aj ja sám prekvapený.

Vždy mi bolo ľúto, že nejazdíš napríklad v slovenskom šampionáte, jazdcov tu nikdy nebolo veľa a tvoje výsledky v ČR som samozrejme vnímal. Bolo mi však jasné, že si, tak ako aj mnohí ďalší, limitovaný financiami. Čo chystáš pre rok 2014, neplánuješ sa predsa len predstaviť na domácej pôde?
Ten vlaňajšok bol taký dobrý, že som sa naozaj rozhodoval urobiť si konečne aj licenciu. Držal som sa totiž zásady, že pokiaľ nedám Brno pod 2:15 a Most pod 1:45, tak licenciu si nebudem robiť, lebo sa necítim ako pretekár pokiaľ tie časy nedám. To sa mi vlani podarilo a povedal som si teda, že idem do Slovenského pohára, ale… Prvé informácie boli také, že sa uskutoční šesť podujatí na Slovakia Ringu, no dopadlo to inak. Určite tam nepôjdem, pretože na to ako to so Slovenským pohárom vyzerá teraz nemám peniaze. Chcel som tam štartovať aj z toho dôvodu, aký aj ty spomínaš, že sa budem trošku prezentovať aj na Slovensku, ale takto to nepôjde.

Nechystáš ani štarty v Českej republike?
Momentálne neviem povedať. Zvažoval som dokonca aj to, že motorku predám a nepôjdem nič, ale zatiaľ som sa k tomu neodhodlal.

To snáď nie… Ale pravda je taká, že ti čas zaberie aj organizovanie nového trojdielneho seriálu MS MotoCup na Slovakia Ringu. Ako k tomu prišlo?
Táto myšlienka mi chodila už dlhšie hlavou, túžil som niečo také urobiť, oslovil som Lakiho (Mira Slobodu) a tomu to nebolo treba dva razy povedať 🙂 Musím priznať, že som často rozmýšľal či do toho vôbec ísť, pretože ten trh na Slovensku aj v Čechách je malý, ale chceme urobiť niečo o čom si myslíme, že je dobré a že máme motorkárom čo ponúknuť. To rozhodlo. Či sa nám tento cieľ podarí naplniť však musia potom posúdiť sami jazdci.

Budeme vám držať palce. Ďakujem za rozhovor a zároveň ti prajem všetko najlepšie k narodeninám

Text a foto: Richard Karnok