Michal Búlik bude jazdiť v nemeckom ADAC Mini Bike cupe

Richard Karnok

25.-27.4. sa v nemeckom Schlüsselfelde konalo školenie jazdcov, ktorí sa zúčastnia šampionátu ADAC Mini Bike Cup 2014. Ide o Medzinárodné majstrovstvá Nemecka pre Juniorov vo veku 8 – 14 rokov. Jazdci pretekajú na jednotných sériových motocykloch Honda NSF 100 a mená celkových víťazov, Sandro Cortese, Jonas Folger, Forian Alt, sú všetkým známe z pretekov majstrovstiev sveta, no patrí k nim aj u nás veľmi dobre známy Martin Gbelec z ČR.

Miško Búlik so štartovým číslom 54
Miško Búlik so štartovým číslom 54

Školenia sa zúčastnil aj osemročný Michal Búlik z Bos racing teamu Skalica, ktorý v sezóne 2013 zaznamenal výrazné úspechy v pretekoch minimoto. Celý vlaňajší ročník absolvoval aj v kategórii Mini GP 50, no účasť v nemeckom šampionáte je prekvapivá. Aktuálne plány novej sezóny nám prezradil Miškov otec Milan.

Milan, ako prišlo k myšlienke zúčastniť sa ADAC Cupu?
V minulej sezóne boli našou prioritou preteky minimoto, ktorým sme podriadili takmer celý tréning. V triede Mini GP 50 si Miško len zvykal na štvortaktnú Hondu, napriek tomu dokázal v závere sezóny zaznamenať výrazný progres. Pred novým ročníkom sme boli rozhodnutí, že absolvujeme MM SR a M ČR, čo by bola slušná porcia jedenástich pretekov. Po sústredení v Dunajskej strede nás zavolal Honza Vostatek, otec českého talentu Ondřeja Vostatka, českého majstra a víťaza nemeckého Mini Bike Cupu 2013 v kategórii Einsteiger, na predsezónny „šibačkový“ test do Nemecka. Miško dokázal zajazdiť na novej trati výborné časy a po návrate som v stredu kontaktoval organizátora ADAC-u, vo štvrtok nám zaslali podklady, pridelili číslo 54 a v piatok ráno sme vyrážali do Schlüsselfeldu.

Ako to tam prebiehalo?
V ADAC-e pretekajú dve kategórie, Einsteigerklasse, čo sú začiatočníci a Nachwuchssklasse, teda pokročilí. Po príjazde nás rozdelili do štyroch jazdeckých skupín po desať jazdcov. Tréneri po trati podrobne sledovali správanie jazdcov a upozorňovali ich na chyby. V nedeľu už jazdcov rozdelili do troch skupín a jazdilo sa aj napriek podľa mňa silnému dažďu. V Miškovej kategórii Einstaiger štartuje 23 jazdcov, čo si myslím bude výborná konkurencia.

Vieš odhadnúť Miškove šance?
Ako naše najväčšie hendikepy vidím neznalosť tratí, až 15 jazdcov štartovalo v tejto triede už vlani, a cestovanie, lebo okrem Fína to máme najďalej. Ale verím, že Miškova snaha a tvrdá drina sa odzrkadlia vo výsledkoch pretekov, na ktoré sa už veľmi tešíme.

Takže na Slovensku a v ČR vás tento rok neuvidíme?
To je problém. Väčšina pretekov sa kryje či už s jedným alebo druhým majstrákom. Tie ktoré sa budú dať zvládnuť tak pôjdeme, ostatné bohužiaľ. Finančné zaťaženie tímu sa výrazne zvýši, čo musím riešiť. Bohužiaľ žiadna z mnou oslovených firiem na možnú podporu mladého jazdca nezareagovala… Preto by sme s Miškom touto cestou chceli poďakovať za podporu firmám Bos Búlik s.r.o., Šperk, Boneko a.s., DJ steel, VST s.r.o., Paolo, Novato.

Ďakujem ti za informácie, Miška budeme tento rok pozorne sledovať a držať mu palce.

Tlačová správa Bos racing teamu