Matyáš Konečný na Jarní ceně Brna

Richard Karnok 1

Rok 2018 znamená pro 14-letého Matyáše Konečného z Kyjova, jezdce MK Racing Teamu důležitou změnu. Matyáš #55 letos bude závodit ve třídě Moto3 na motocyklu Honda NSF 250R specifikace Standard. Původní záměr zúčastnit se šampionátu ADAC Northern Europe Cup musel být v lednu změněn, protože tento šampionát byl pro letošní rok zrušen.

Protože se široko daleko žádné závody pro motocykly specifikace Moto3 nepořádají, přihlásil se Matyáš do prestižního seriálu FIM CEV Repsol, kde pojede European Talent Cup. Seriál se skládá celkem ze sedmi závodů na okruzích ve Španělsku a Portugalsku. K závodům je přihlášeno celkem 58 jezdců z celého světa.

Prvního závodu, který se konal týden před Velikonocemi v portugalském Estorilu se Matyáš #55 nezúčastnil, protože zatím neměl příležitost motocyl vyzkoušet a  6000 kilometrů dlouhá cesta by mohla být zbytečná. Toto rozhodnutí se ukázalo jako správné, protože v Estorilu bylo špatné počasí a ze závodního víkendu se stal festival pádů.

První test motocyklu absolvoval Matyáš  #55 o Velikonocích na maďarském okruhu Pannoniaring. Ani zde to nebylo s počasím ideální, právě naopak. Celou sobotu pršelo, foukal silný vítr a teplota se jen ztěžka blížila 10 stupňům. Dokonce se stalo, že Matyáš měl celý okruh jen pro sebe, protože ostatní jezdci raději zústali ve svých karavanech. V neděli alespoň nepršelo, takže si Matyáš mohl vyzkoušet i jízdu na suchých pneumatikách.  Matyáš #55  si na motocykl velmi rychle zvykl a i technika fugovala bez problémů.

Dalším testem byla tradiční Jarní cena Brna. Matyáš #55 absolvoval celkem 6 dvacetiminutových tréninků, během kterých objel celkem 35 kol s nejlepším časem 2:20,912, který ho zařadil na třetí místo do první řady na startu spojeného závodu tříd Twin, STK300, 125GP a Moto3. Sobotní závod na 6 kol byl bohužel ve čtvrtém kole předčasně ukončen a Matyáš #55 v něm obsadil druhé místo ve své třídě.

V neděli byl na pořadu dlouhý 11-ti kolový závod, ve kterém si   Matyáš #55 konečně dobře zazávodil. Na startu se přes něj sice dostaly tři lépe akcelerující Twiny, ale Matyáš se během závodu stabilně rychlými koly dokázal dostat až na celkové třetí místo,  přičemž ve třídě Moto3 vyhrál. Dokonce zajel i nejrychlejší kolo závodu  2:19,686, což je, vzhledem k panujícímu počasí a použití ojetých pneumatik, velmi dobrý výkon.

Celý tým je s Matyášovým výkonem velmi spokojen. Jezdec i motocykl jsou připraveni na druhý závod FIM CEV European Talent Cup, který se koná poslední dubnový víkend ve španělské Valencii. Držte Matyášovi palce!

Děkujeme za podporu X CAR CENTRUM s.r.o., Za & Za Kyjov, Czech Junior Racing a Městu Kyjov.