Martin Čermák: Práca v detskej motoakadémii je mojím poslaním

Richard Karnok

Martin Čermák je medzi slovenskými motorkármi známy nielen ako skvelý pretekár, ktorý sa stal na prelome tisícročí dvakrát majstrom Slovenska v triede Stocksport, ale mnohí ho poznajú ako výborného parťáka, pretekára na skútri, či ako učiteľa okruhového jazdenia vo svojej motoškole. Populárny „Čermo“ však má za sebou aj tretí rok pôsobenia v Junior Moto Academy, teda v motoškole určenej pre deti, kde sa ako tréner venuje najmenším deťom. Jeho nadšenie pre akadémiu je pozoruhodné, pričom vďaka nemu môžu deti počas sezóny každý týždeň využiť možnosť trénovania na bratislavskom Čermo-ringu, ktorý je práve jeho dielom. Položili sme mu pár otázok týkajúcich sa práve akadémie.

Čermo a "jeho" deti pri prehliadke Junior Moto Academy na okruhu v Malackách
Čermo a „jeho“ deti pri prehliadke Junior Moto Academy na okruhu v Malackách

Martin, Junior Moto Academy má za sebou tri roky existencie, ako hodnotíš práve tento tretí rok?
Hodnotím to veľmi kladne, chytila sa nám nová dráha na Exnárovej ulici v Bratislave a za tie dva a pol mesiaca máme pekné výsledky. Stále nám pribúdali nové deti, ktorým sa to hneď aj zapáčilo a momentálne sú myslím tri, ktorým rodičia kúpili už aj vlastné motorky, aby mohli pokračovať, takže určite bol uplynulý rok progresom a som s tým veľmi spokojný.

V budúcom roku teda určite v rámci Junior Moto Academy pokračuješ…
Určite áno, ten projekt je skvelý, za tie tri sezóny je vidieť krásne výsledky. Zažívať tú radosť s deťmi, keď sa im darí, keď sa prvý raz dotknú kolenom zeme, keď sa im podarí v niečom sa posunúť ďalej, to sú všetko neopísateľné pocity. Mnoho detí jazdí už aj v pretekoch Majstrovstiev Slovenska, ďalšie tam smerujú a ich výkony sú aj tam stále lepšie.

Vnímaš aj nejaké zmeny u vás trénerov?
Určite áno, rovnako ako sa zdokonaľujú deti, tak aj my, tréneri, zbierame nové skúsenosti a posúvame sa ďalej. Dnes robím niektoré veci inak ako som robil na začiatku. Nie že by sme vtedy robili niečo zle, ale v súčasnosti vieme napríklad rýchlejšie zareagovať na konkrétne situácie. Je toho viac.

Tvoj syn Maťko sa stal vicemajstrom Slovenska v triede PW 50, ako si s ním spokojný?
Ak to vezmem celkovo, tak na začiatku sezóny to bolo dobré, potom prišli slabšie výsledky, ale podstatné je, že stále jazdil a jazdil. Samozrejme, zlepšovali sa aj ostatné decká, v tomto veku je najpodstatnejšie robiť na motorke čo najviac kilometrov. Takže u Maťka to ešte nie je celkom také, ako by som si to ja predstavoval, ale môžem povedať, že som spokojný.

Pri príprave svojho syna Maťka pred pretekmi v Trebaticiach

Takže na budúci rok pokračuje?
Určite. Pýtal som sa ho na to a on rozhodne chce, akurát ja mám teraz dilemu, či ho posadiť na PW Special, alebo zostať.

Myslíš, že nájdeš motiváciu pre prácu v akadémii aj keď bude tvoj syn starší a odíde odtiaľ?
Prečo sa na to pýtaš?

Lebo v minulosti viedli juniorov tí, ktorí tam mali svoje deti. Tie keď dorástli, tak v podpore mládeže skončili aj rodičia, keďže šli so svojimi deti vyššie…
Určite budem stále motivovaný! Odpovedal som na to vlastne už pred chvíľou, tá práce dá človeku veľmi veľa. Navyše preto som urobil aj tú trať na Exnárovej, pre mňa sa totiž práca s deťmi stala zároveň mojím poslaním. O tom, že to nemám spojené len s mojím Maťkom svedčí aj to, že som sa deťom na tréningoch venoval aj vtedy, keď tam on nechodil. Maťko z tých všetkých tréningov odjazdil možno pätinu.

Z tvojich slov a z tvojej práce je cítiť, že ťa to chytilo, preto ma zaujíma, čo všetko práca trénera v Junior Moto Academy dáva pretekárovi Martinovi Čermákovi?
Ak mám povedať čo mi to dalo po fyzickej stránke, tak tento rok ma to jednoznačne zničilo! 😀 Samozrejme to ale súvisí s prípravou dráhy na Exnárovej, ale keď mám povedať čo všetko pre mňa táto práca znamená, tak ma to jednoznačne napĺňa, baví ma to a aj ja sám tým napredujem, dokážem vnímať celkom nové skutočnosti. Určite ma to v mnohom veľmi zmenilo.

Martin, ďakujem za rozhovor a prajem veľa radosti strávenej pri práci s deťmi.

Text a foto: Richard Karnok

Video z tréningu Junior Moto Academy na Čermo-ringu