Marián Kročka oslávil šesťdesiatku

Richard Karnok

Vlani oslávil osemdesiate narodeniny František Kročka, tento rok sa významného jubilea dožil jeho syn Marián. 23. novembra oslávil svoje šesťdesiate narodeniny.

V motocyklovom športe mnohokrát platí príslovie, že jablko nepadá ďaleko od stromu, alebo povestná dedičnosť generácií. Do slova a písmenka to platí o Mariánovi Kročkovi, ktorý prakticky celé detstvo strávil pri otcovi. Určite  lepšieho učiteľa a príklad , akým bezpochyby otec František bol, by sa dalo u nás ťažko hľadať.

U Kročkovcov sa celý „svet“ točil okolo motocyklov, a tak aj Marián trávil veľa času v dielni pri prípravách motocyklov, chodil s otcom ako sprievod, pomocník a aj mechanik. Lákanie rýchlosti zvíťazilo, Marián sa posadil za riadidlá motocykla najprv v triedach katalógoch – pretekov sériových motocyklov v triedach 50 ccm a 250 ccm, čo už bol len krôčik k pretekom špeciálov. Samozrejme si vybral päťdesiatky, kde od roku 1973 štartoval a bodoval v M SR.

Kročkovci robili troška „chaos“ usporiadateľom, lebo niekedy boli uvedené mená otca aj syna v programoch ale štartoval len jeden… a potom si bolo treba dať pozor na výsledky, koho sa „rozhodli“ oficiálne napísať. Nič na tom nemení fakt, že Marián jazdil veľmi úspešne, už v priebehu nasledujúcich rokov 1974-75 získal dva tituly Majstra Slovenska. Potom nastala odmlka. Po rokoch sa do pretekov zapojil syn Marián Kročka ml. v triede 125 SP.

Ale akým prekvapením bolo, keď sa Marián „starší“ opäť objavil na štarte v Trenčíne 2001 v „espéčkách“ a do slovenského majstráku zabodoval strieborným vencom. Skutočne sme najprv dávali s Jirkom Franekom pozor, ktorý to je na trati, či syn či otec, no milé prekvapenie. A to nie je koniec! Prišla éra oldtimerov a dá sa povedať, že jedným z tých, ktorí si vynútili rozdelenie triedy „A“ na A1 a A2 bol práve Marián. Začal stavať päťdesiatky na báze starých Pionierov, presne tak ako kedysi začínali rozširovať triedu 50 ccm v jej začiatkoch a nadšením strhol veľa nasledovníkov. Opäť sa vrátil na stupne víťazov a napríklad k svojmu jubileu si počas uplynulej sezóny venoval darček v podobe titulu Medzinárodného majstra Slovenska oldtimerov v triede A1, ku ktorému pridal druhé miesto v Európskom pohári.

Športová komisia CPM a redakcia Moto-cup.sk želá Mariánovi všetko najlepšie a do ďalších rokov stále rovnaký entuziazmus vo svete pretekárskych motocyklov!