Ladislav Šolc má sedemdesiat rokov

Richard Karnok

Košičan, pôvodným povolaním automechanik, mal preteky od mladosti v blízkosti. Neďaleko býval Deliman, jeho vedúci v práci jazdil kros a tak aj on ešte pred ZVS (základná vojenská služba) skúšal kros, potom motokáry, ale po návrate do civilu sa rozhodol pre okruhy. Práve dnes sa dožíva sedemdesiatky.

Ako prvý motocykel si chystal ČZ 175, s ktorou začínal v roku 1970 v rámci M-SR na popradskej trati. Mimochodom ako s hrdosťou spomína, je to tá istá motorka, s ktorou štartoval v tomto roku v Holíči po temer 40-tich rokoch! Na prvé preteky spomína rád, jazdil druhý za Mitošinkom, dvakrát spadol, ale do cieľa stratu dohnal a druhé miesto znamenalo prvý veniec. Tých nazbieral počas dlhoročnej úspešnej kariéry dosť, veď v rokoch 1978-81-82 získal tri tituly Majstra Slovenska v triede do 50 ccm. To bola doba, keď spomína na pekné súboje so Švorcom. Sedeli mu okruhy ako Poltár, Malacky a Hořice. Neskôr prestúpil do tried 80 ccm a 125 ccm, až do roku 1992 stabilne jazdil M-ČSSR. S mechanikmi Viktorom Havlinom a Lacom Kraffom precestovali za vyše dvadsať rokov temer všetky okruhy u nás.

Rád spomína na rok 1986, keď sa mu na pretekoch M-ČSSR vo Valašskom Meziříčí a Jindřichovom Hradci darilo vo vyrovnaných súbojoch s favorizovanou dvojicou Krmíček – Vaněček. Naopak sklamaním bola Banská Bystrica v tom istom roku…po dobre rozbehnutých pretekoch sklamala spojka… Na medzinárodnej scéne štartoval v Hořiciach, Těrlicku, dvakrát skúšal kvalifikáciu pri GP v Brne a raz v tréningu ME v Moste na požičanej motorke 50 ccm od Krmíčkovcov.

V prestávke po posledných pretekoch v roku 1992 štartoval 3x v Maďarsku na 24-hodinových pretekoch sériových motocyklov, keď prvý ročník s Jawou 250 vyhrali! V súčasnosti sa na okruhy vrátil vlastne na tých istých motorkách, ale v triedach oldtimerov.

Prajeme do ďalších rokov veľa zdravia, šťastia a radosti!