Kyjovský okruh v ohrození

Richard Karnok

Každoročne sa stovky slovenských fanúšikov tešia na začiatok septembra, kedy sa v moravskom Kyjove konajú preteky cestných motocyklov na tamojšom mestskom okruhu s jedinečnou atmosférou. Jedenásty ročník, ktorý by sa mal tento rok uskutočniť 6. a 7. 9. a je súčasťou kalendára M ČR na prírodných okruhoch pod hlavičkou Českomoravskej asociácie motocyklového športu, je ale v ohrození.

Nielen pre slovenských fanúšikov, ale aj samotných pretekárov má toto podujatie skvelú atmosféru, navyše tu už neraz dosiahli pódiové umiestnenia. Z roka na rok to však majú organizátori ťažšie, pričom najväčšie vrásky na čelách im spôsobuje postoj niektorých obyvateľov mesta, ktorí sa sťažujú na obmedzovanie svojich práv a slobôd počas konania pretekov, pričom sa o ich zrušenie sa pokúšali aj formou petícií a to aj napriek tomu, že väčšina obyvateľov konanie pretekov v ich meste víta. Každoročne je tak pre nadšencov z partie okolo Kyjovského okruhu už len správa o povolení pretekov najväčším víťazstvom.

Tento rok je situácia mimoriadne napätá. „V tejto chvíli stále netušíme či preteky vôbec budú, pretože čakáme na rozhodnutie miestneho zastupiteľstva,“ vraví Miroslav Frodl, bývalý pretekár a v súčasnosti predseda I. Motoclubu Kyjov, ktorý je organizátorom podujatia. „Zasadanie sa uskutoční teraz v apríli a všetci netrpezlivo čakáme ako to dopadne.“
Hrozba, že by sa podujatie neuskutočnilo, je veľmi reálna. „Je hrozne ťažké predpovedať ako to dopadne, nikdy ani hodinu pre zasadnutím zastupiteľstva nevieme kto zdvihne ruku za či proti,“ vysvetľuje situáciu s obavou v hlase Frodl.
O tom, či sa 11. ročník Kyjovského okruhu nakoniec uskutoční vás budeme na portáli Moto-cup.sk pochopiteľne hneď informovať. Bola by veľká škoda, keby priaznivci prírodných okruhov prišli o toto svojou atmosférou špeciálne podujatie.

Text: Richard Karnok
Foto: iomtt.cz