Komentátorský koncert v Hořiciach

Richard Karnok 2

Možno si poviete, že by som sa mal pretekom v Hořiciach venovať z pohľadu na priebeh jednotlivých pretekov a výsledkov, ale keďže ste aj na našom portáli RoadRacing.sk cez odkazy na youtube.com kanál na AMK Hořice mohli sledovať živé vysielanie vďaka spoločnosti Sport Marketing System, za ktorou stojí bývalý úspešný pretekár Pierre Coppa, a taktiež výsledky spolu s live timingom, tak sa budem venovať pretekom z pohľadu diváka, ktorému môže zlepšiť, alebo aj skaziť, zážitok komentátor za mikrofónom.

Aj tentoraz hlas komentátorov znel nielen z reproduktorov popri hořickej trati, ale takisto z reproduktorov PC a televíznych prijímačov viac ako 62 tisíc sledujúcich divákov, ktorí na mieste neboli a medzi nich som patril aj ja. Organizátori z Automtoklubu Hořice tentoraz vsadili na komentátorskú dvojicu Václav Svoboda a Michal Šembera, ktorí sú fanúšikom pretekov známi z vysielania priamych prenosov MS MotoGP a MS Superbike na televíznej stanici Nova Sport. A voľba to bola rozhodne správna!

O tom, že Václav Svoboda je nielen veľkým fanúšikom, ale aj obrovským znalcom histórie pretekov sme vedeli už pred pretekmi v Hořiciach, ale to, čo predviedol počas uplynulých dvoch dní, bolo obdivuhodné. Množstvo spomienok na históriu, ktorými vyplnil prestávky medzi pretekmi či čakanie po červených vlajkách, spolu s rozhovormi s osobnosťami či pretekármi na štartovom rošte, opis historických motocyklov, to všetko je niečo, čo česko-slovenský divák, či už priamo na pretekoch alebo pri obrazovke, nezažije často. Niet divu, Svoboda svoj prvý televízny prenos z pretekov Majstrovstiev Európy v Moste komentoval v roku 1989, ale jeho znalosti však očividne siahajú do dávnejšej histórie, veď pretekov sa zúčastňoval už od detstva.

Aj priebeh samotných pretekov komentovaný dvojicou Svoboda – Šembera bol emotívny, vecný, presný, obaja dokázali okamžite reagovať na to, čo sa deje na trati, a to bez zbytočných odbočení mimo diania v pretekoch a pri skvelom dopĺňaní sa bolo cítiť veľkú zohratosť. Michal, ktorý má za sebou aj úspešnú kariéru pretekára, potvrdil, že sa vo „funkcii“ komentátora veľmi rýchlo udomácnil, a to nielen pri televíznych prenosoch, ale aj priamo pri komentovaní na pretekárskom okruhu či pri rozhovoroch pred štartom.

Verím, že nielen ja som si komentátorské výkony oboch spomenutých pánov veľmi užil, navyše to bola pre mňa osobne, ako tiež komentátora pretekov, veľká inšpirácia a silný emotívny zážitok.

Richard Karnok

2 komentárov k článku “Komentátorský koncert v Hořiciach

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *