Kniha: Preteky na Slovensku 1948-2009

Richard Karnok

Z tretieho dielu knihy histórie pretekov na Slovensku z pera Ing. Ruda Mladého zostáva už len niekoľko kusov. Táto kniha by v knižnici slovenského fanúšika motošportu rozhodne nemala chýbať.

Preteky na Slovensku 1948-2009

Po prvom diele venovanom čiste Majstrovstvám SR a druhom, obsahovo zameranom na staršie legendy predmajstrovskej éry a pretekov oldtimerov, prináša tretie pokračovanie zrejme doteraz najkomplexnejší a najucelenejší prehľad pretekov na Slovensku. Kniha rozhodne patrí k tým, ktoré sa čítajú na jeden dych a je sa v nej stále k čomu vracať. Oproti prvým dvom je v nej podstatne viac textu no a fotografie budú vo veľkej miere pre mnohých prekvapením. Je cítiť, že autorom je človek, ktorý tento šport miluje a zasvätil mu podstatný kus svojho života, či už ako fanúšik, propagátor, žurnalista a aj ako činovník CPM na Slovensku, či predtým aj na federálnej, československej úrovni, kde bol dokonca predsedom Športovej komisie CPM.

Podstatná časť knihy je venovaná zmapovaniu pretekov textom, fotkami a výsledkami bez ohľadu na to, či jazdec bodoval, hosťoval, vrátane voľných tried. Nájdete tam opis 39 miest, kde sa na Slovensku pretekalo od roku 1948 s unikátnymi fotografiami a komplexnými výsledkami prvých troch jazdcov v triedach.

Tematika je doplnená aj o plány a projekty motodrómov, ktoré neboli uskutočnené, až po Slovakia Ring. Rozsiahly priestor dostali profily pretekárov s fotografiami – prakticky všetkých, čo dosiahli na titul Majstra SR, čiže každý si môže nájsť svoju hviezdu: Deliman, Bertoli, Horváth, Srna Fr., Korčák, Mitošinka, Oravec, Solnica, Kročka Marian, Jirka, Šolc, Klimek st+ml, Samák, Srna M., Kurtha, Dekánek, Troliga, Majoroš Peter a Imro, Tofel, Šobáň st., Fábry, Žiška, Puškár st+ml, Rauch, Molnár, Kacko, Častka, Lednár, Zeller, Solík, Kočiš, Chochula, Baláž Miloš, Psotný, Pavkovič, Pátek, Ilmberger, Silárd, Straka, Karban, Čermák, Marinica, Obert, Černý.

Zrejme po prvýkrát v ucelenej podobe sú v knihe uvedené prehľadné výsledky a tabuľky v tej dobe populárneho Pohára mieru a priateľstva PMP 1978-89, tabuľky oldtimerov UEM regularity 2005-2009.

Kapitola o histórii vývoja a účinkovania značky Tatran iste poteší priaznivcov motocyklov, ako aj kapitola „Moje legendy“, v ktorej nájdete na veľkom priestore autentické životné príbehy Františka Kročku, Petra Baláža a Františka Mrázka. V prípade Kročku a Mrázka sa jedná o ojedinelé zmapovanie ich kariéry, ktoré si rozhodne zaslúžia, keďže sú to veľké osobnosti motocyklového športu, ktorým sa, dovolím si tvrdiť, nikdy nedostalo toľko zaslúženej pozornosti, ako ich slávnejším kolegom, takisto Františkom, Šťastnému a Srnovi. Ďalšia kapitola knihy sa venuje stretnutiam legiend na Duchonke a M-SR 2009, ktoré pre motocyklových pamätníkov úspešne organizoval Tibor Straka starší.

Kniha je vypredaná