Jiří Franek slávi sedemdesiatku

Richard Karnok 6

Živá encyklopédia česko-slovenských cestných motocyklových pretekov, autor dvoch fantastických kníh o histórii našich pretekov, množstva článkov v rôznych časopisoch, tisícov fotografií a predovšetkým výborný kamarát Jiří Franek sa dnes 16. februára dožíva sedemdesiatky.

Na pretekoch bol prvý raz pred neuveriteľnými šesťdesiatimi rokmi, odvtedy ich navštívil snáď okolo tisícky nielen na území Čiech a Slovenska. Jeho bohaté znalosti a archív poslúžili nielen ku vzniku jeho dvoch kníh, ale troch kníh Ruda Mladého, ktoré mapujú históriu slovenského cestného športu.
Rozprávať sa s ním dá celé hodiny, presnejšie počúvať ho, pretože jeho znalosti a spomienky sú doslova fantastické. Tomuto športu dal veľmi veľa, miluje ho, nemá však rád neprávosť a keď je jej svedkom, tak sa vie zdravo po „ostravsky“ naštvať.
Na Slovensku ho poznáme aj ako jediného novinára, ktorý dlhé roky pravidelne informoval o dianí v motocyklovom športe v denníku Šport na obľúbených štvrtkových stránkach. V minulosti bol dokonca členom športovej federálnej komisie CPM.

Som rád, že sa s ním poznám, patrí medzi úzku skupinu ľudí, ktorých keď na pretekoch vidím, tak mi radosťou poskočí srdce. Ak by ste mu chceli k jeho jubileu poslať blahoželanie, tak nemáte šancu, pretože je zarytým odporcom internetu a doteraz tejto „vymoženosti“ modernej doby úspešne odoláva. V súčasnosti sa okrem návštev pretekov a písaniu článkov venuje aj prenosu tisícov svojich historických fotografií do elektronickej podoby, čo je práca doslova šialená :-).

Nech sa Ti Juro darí nielen pri prepise fotiek, ale predovšetkým v živote, v zdraví a nech Ťa tie motorky bavia stále rovnako ako doteraz. Už teraz sa teším na naše ďalšie stretnutia (snáď Ti to niekto z toho internetu prečíta 🙂 )

6 komentárov k článku “Jiří Franek slávi sedemdesiatku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *