Jaro Černý sa pripravuje na novú výzvu

Richard Karnok

Slovenský pretekár Jaro Černý je momentálne v štádiu príprav na novú sezónu, ktorú by mal absolvovať v Medzinárodných majstrovstvách Španielska (CEV Buckler) v triede Moto2 ako jazdec tímu Stratos Racing Team.

25-ročný pretekár z Kľačian si počas 18-rokov trvajúcej kariéry užil veľa radostí aj strastí, často sa cítil ako na hojdačke, ale nikdy sa nevzdal a tvrdou prácou smeruje k svojmu cieľu, štartovať v Majstrovstvách sveta cestných motocyklov. Ponuka absolvovať nadchádzajúcu sezónu v Španielsku prišla od tímu  Stratos Racing Team (bývalý Motorrad Competicion), v ktorom vlani získal titul vicemajster v triede Moto2 Román Ramos na stroji Ariane2, okrem toho v triede Stock Extreme skončil tretí Xavier Forres na stroji BMW S 1000 RR.

Vedenie tímu i vedenie fabriky Arianetech majú veľký záujem na tom, aby Jaro Černý štartoval v ich tíme. Po testoch, ktoré na jeseň absolvoval v ňom vidia veľký potenciál a vychádzajú nám v ústrety. V sezóne2013 by mali v tíme štartovať v triede Moto2 španielsky vicemajster Román Ramos, ruský superstockový šampión Ivan Lookin a náš jazdec Jaro Černý na strojoch Ariane2, s továrenskou podporou výrobcu Arianetech, ktorý bol vlani španielskym šampiónom medzi konštruktérmi.

Slovenský pretekár je momentálne v tréningovom programe, pracuje na fyzickej i psychickej kondícii. V tréningu sa zatiaľ strieda posilňovňa s behom a tréningom na bicykli a keď to počasie a podmienky dovolia príde na rad motokrosová motorka.

Najväčšie problémy nám ale robí finančné zabezpečenie sezóny. Situácia je najhoršia za posledné roky. Nezáujem a neochota zo strany štátnych inštitúcii i súkromných spoločností nás stavia do nepríjemnej pozície. Černý je na vysokej výkonnostnej úrovni, čo už stálo obrovské finančné prostriedky, veľa rokov driny a vynaloženého úsilia. Každoročne má Jarov tím veľké problémy s napĺňaním rozpočtu a zabezpečením chodu sezóny, ale tie, ktoré boli doteraz investované, sa rozhodne vyplatili, o čom svedčia jeho dosiahnuté výsledky.  Reálne ale hrozí, že toto všetko vyjde nazmar a Slovensko príde o jediného pretekára, ktorý má na to, aby mohol súťažiť na najvyššej úrovni v najväčšej svetovej konkurencii. Je to veľmi smutné v republike, ktorej prezident sa radí medzi veľkých fanúšikov motoristického športu, no on a ani premiéri, na Černého žiadosti o podporu nikdy kladne neodpovedali.

Bohužiaľ spomínaná situácia nás núti k tomu, aby sme touto cestou oslovili fanúšikov, verejnosť či podnikateľské subjekty, ktorým nie je pretekárska budúcnosť našej súčasnej jednotky ľahostajná, o prispenie do finančnej zbierky na pomoc pri zabezpečení sezóny nášho reprezentanta. Budeme veľmi vďační všetkým, ktorý by Jarovi pomohli/prispeli akoukoľvek sumou (formou daru či inou právnou formou) na číslo účtu 5039165884/0900.

Ďakujeme!

Tomáš Motyčka, Bily Racing Team

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *