János Drapál by sa dnes dožil 70 rokov

Richard Karnok

Maďarsko malo v histórii cestného motocyklového športu vždy mnoho skvelých pretekárov, z ktorých najvyššie dosiahli Gábor Talmácsi, majster sveta v triede 125 v roku 2007 a János Drapál, víťaz štyroch veľkých cien majstrovstiev sveta. Práve on by sa dnes dožil 70 rokov, no v lete to bude už 33 rokov odvtedy čo po havárii na piešťanskom letisku opustil tento svet…

Sedemnásťročný Drapál (narodený 3. 2. 1948) prišiel v roku 1965 do budapeštianskeho klubu Honvéd a o rok neskôr už štartoval v dvoch disciplínach, keď okrem cestných pretekov jazdil aj motokros. Tak to pokračovalo aj v nasledujúcich rokoch, ale keď v sezóne ’69 dosiahol víťazstvo v slovinskej Škofja Loke a k tomu pridal aj maďarský titul v tristopäťdesiatkach, bolo rozhodnuté.

V roku 1971 sa zapísal do histórie motocyklového športu víťazstvom na Veľkej cene Československa v Brne, keď v daždi doslova deklasoval svojich súperov a skvelý úspech pre Maďarsko dokonal druhým miestom jeho krajan János Szabó. Drapálovi vyhovovali preteky na vode, mal ich rád a vo svojej dobe bol jedným z najlepších svetových špecialistov na mokrú trať.

Začiatkom sedemdesiatych rokov jazdil aj na stroji MZ, ale inak je jeho kariéra spätá predovšetkým so značkou Yamaha.
Trikrát zvíťazil na Veľkej cene NDR na Sachsenringu, niekoľkokrát zvíťazil v Pohári mieru a priateľstva, deväťkrát bol majstrom Maďarska a celkovo dosiahol okolo 120 víťazstiev, v Majstrovstvách sveta vybojoval spolu štyri víťazstvá.

Pretekár, s ktorým sa dalo dohovoriť aj slovensky, dosiahol množstvo úspechov na našich tratiach a na Slovensku mal mnoho obdivovateľov.
Práve na našej Cene Slovenska v Piešťanoch, 11. augusta 1985 však v pretekoch triedy 250 ccm v jednom z retardérov ťažko havaroval a vo veku 37 rokov nechal na pretekárskej trati to najcennejšie…

Text: Richard Karnok
Foto: archív

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *