Jakub Mazsár, šampión na péwéčku

Richard Karnok

Hoci by sa motocyklový šport mohol zdať doménou dospelých, tak aj v tomto odvetví platí, že začať je najlepšie čo najskôr. Na Slovensku sa v posledných rokoch rozbehla práve výchova mladých talentov v Junior Moto Academy, z ktorej už vyšlo niekoľko talentovaných detí. Jedným z nich je aj tohtoročný medzinárodný majster Slovenska a Maďarska, žiak 2.A triedy Základnej školy Gejzu Dusíka v Galante, čerstvo osemročný Jakub Mazsár, pretekár tímu Slovakia Racing.

Jakuba, narodeného 11. novembra 2006, už v útlom detstve priťahovali dve kolesá, i keď spočiatku to boli len tie na bicykli. Keď však pred dvoma rokmi na výstave Motocykel v Bratislave uvidel malé motocykle s ponukou absolvovať detskú Junior Moto Academy, bolo rozhodnuté. Hoci mal vtedy len päť rokov, úspešne absolvoval celý kurz a vlani už štartoval na pretekoch Medzinárodných majstrovstiev Slovenska v kategórii Mini moto v triede Junior A. Okrem toho jazdil aj na pretekoch v Českej republike, no práve v tejto triede nakoniec nastal odliv jazdcov a prednosť dostala nová trieda motocyklov Yamaha PW 50. Pre tieto motocykle sa rozhodli aj v rodine Mazsárovcov a voľba to bola rozhodne správna. Jakub tento rok dominoval takmer na všetkých tratiach a v siedmych rokoch vybojoval titul medzinárodného majstra Slovenska a Maďarska!

Inteligentný chlapec, ktorého vzormi sú svetoví šampióni Marc Márquez a Casey Stoner, po ktorom má dokonca štartové číslo 27, má šťastie aj v tom, že na podporu pre svoj šport sa môže spoľahnúť aj v škole, kde mu vychádzajú v ústrety a na posledné tohtoročné preteky v Dunajskej Strede prišiel dokonca autobus s jeho spolužiakmi, ktorí ho prišli na miesto povzbudiť.

Práve trať v Dunajskej Strede považuje mladý pretekár za svoju najobľúbenejšiu, no páčia sa mu aj Trebatice. Ako jedlo obľubuje cestoviny, medzi nápojmi uňho víťazí čistá voda. Vďaku za úspešný Jakubov rast Mazsárovci vyjadrujú Ladislavovi Šnegoňovi, predsedovi Športovej komisie cestných pretekov, ktorý projekt detskej Junior Moto Academy vytvoril, trénerovi Martinovi Čermákovi, ktorý sa o Jakuba v akadémii staral a Petrovi Šurinovi, majiteľovi tímu Slovakia Racing, ktorého je mladý pretekár členom.

V roku 2015 bude Jakub nielen obhajovať titul šampióna v triede PW 50, ale plánuje už aj jazdenie na silnejšom štvortaktnom stroji kategórie MiniGP 140 a v rámci tréningu sa možno z času na čas zvezie aj na svojom motocykli Mini moto v Českej republike na okruhu v Brne.

Ak vás príbeh Jakuba Mazsára zaujal, je tu šanca aj pre vaše deti. Všetko o Junior Moto Academy sa dozviete na webovej, či facebookovej stránke akadémie.

Text: Richard Karnok
Foto: autor a Peter Zorkóczy