Desať rokov od tragických pretekov v Trenčíne

Richard Karnok 2

Dnes je to presne desať rokov od tragickej udalosti na podujatí Race for fun v Trenčíne. V deň svojich 31. narodenín, 2. mája 2009, tam po kolízii so súperom zahynul slovenský motorkár Matej „Čečuro“ Bury…

Mtej vo svojom poslednom kole…

Bolo to celkom posledné podujatie Race for fun na letisku v Trenčíne. Pôvodne sa totiž malo konať už na novom Slovakia Ringu, no ten ešte nebol dokončený a aby motorkári z Čiech aj zo Slovenska neprišli o svoje obľúbené preteky, ktoré sa šli v roku 2007 dva razy a v roku 2008 dokonca trikrát, rozhodli sa organizátori ešte raz využiť trenčianske letisko.

Prebiehal práve tréning triedy do 600 ccm nelicenčných jazdcov, ktorí boli pre veľké množstvo prihlásených rozdelení do dvoch skupín. Práve táto skupina mala výhodu v tom, že na trati jazdilo len sedem jazdcov, navyše vo veľkých rozstupoch. O to nepochopiteľnejšia bola kolízia dvoch jazdcov na dlhej prehľadnej rovinke, keď na Buryho stroji prišlo k poruche a aj napriek tomu, že šiel po kraji dráhy a mal zdvihnutú ruku, nedokázal sa mu vyhnúť Jakub Króliczek, pretekár z Českej republiky. Po hrôzostrašnej kolízii boli s vážnymi zraneniami obaja prevezení do nemocnice, pričom cestou v sanitke sa Matej veľmi zaujímal o zdravotný stav svojho zraneného súpera. Aj napriek tomu, že v momentoch po nehode to vyzeralo na ďaleko vážnejšie zranenia u Króliczka, prítomní sa po dvoch hodinách dozvedeli správu z nemocnice, podľa ktorej dotĺklo srdce Matejovi…

Pripomeňme si Mateja Buryho nasledujúcou spomienkou z Pegas Racing Teamu, ktorého bol Čečuro členom:

Ing. Matej „Čečuro“ Bury
Žil usporiadaným životom a bol vzorom pre ostatných členov a ľudí, ktorí sa s ním stretli. Jeho poznávacím znakom bola vždy dobrá nálada a typický úsmev, ktorým obveseľoval svet okolo seba.

Motocyklový šport bola jediná Vášeň Mateja, ale taktiež v období zimnej prestávky sa aktívne venoval halovému futbalu a ľadovému hokeju. Tímového ducha a ducha Pegas racing teamu prenášal aj medzi tých, ktorí dvojkolesových tátošov nekrotili, ale duchom boli taktiež zapálení pre motoristický šport. Snažil sa zcelovať kolektív, staral sa o reprezentáciu Pegas racing teamu, kde založil tzv. amatérsky Pegas racing futbalový team a obliekol ho do Pegasáckych dresov.

Nemôžeme nespomenúť, že bol multifunkčným športovým nadšencom. V zimných mesiacoch hrával rekreačne ľadový hokej a to aj viackrát do týždňa na štadiónoch Ondreja Nepelu a Vladimíra Dzurilu v Bratislave.
Nebál sa začínať aj s inými netradičnými športmi, ako napríklad vodné lyžovanie za člnom a taktiež potápaniu.

V motošporte mal nemalé vedomosti o veľkých cenách v rôznych kategóriách, ktoré si archivoval na záznamoch z televízie. Toto mu slúžilo ako podklad pre teóriu jazdenia, kde mu vzorom a inšpiráciou boli poprední svetoví jazdci na motorkách a automobiloch.

J

Matej v Trenčíne v roku 2008

eho veľkou devízou bolo vnímanie techniky jazdenia spôsobom dvakrát meraj a raz rež. Nikdy neriskoval a snažil sa stále učiť a zlepšovať svoje jazdecké vedomosti…
Pegas racing team vznikol v roku 2007. Matej bol jedným zo zakladajúcich členov Pegasu. Svojou zapálenosťou a charizmou rozvíjal a posúval aktivity teamu ďalej.

Pozitívne vplýval na jednotlivých členov a snažil sa ich podporiť aj v ich osobných problémoch. Zúčastňoval sa všetkých motoristických podujatí, na ktorých bol evidovaný Pegas racing team. Jeho účasť bola v pozícii jazdca na motocykli, ale na druhej strane bol aktívnym členom tímu mechanikov na automobilových pretekoch na okruhu, kde sa team zúčastňoval Majstrovstiev SR a Zóny Strednej Európy.

Osudovým paradoxom v deň tejto tragédie bolo to, že dátum 2. máj bol zároveň dátumom jeho narodenín.

Všetci členovia Pegas racing teamu a jeho blízki cítia nepredstaviteľnú stratu človeka, ktorý ich navždy opustil.

Pegas racing team

2 komentárov k článku “Desať rokov od tragických pretekov v Trenčíne

  1. RIP Matko náš milovany ty ktory nam stale velmi chybas a sa na nas teraz usmievas z hora tak ako si sa na nas vzdy usmieval ked si bol tu medzi nami🙏🏼😇❤️
    Risko chcem sa ti za nas velmi pekne podakovat za clanok so spomienkou na Čečurka ktorou si nas velmi potesil❤️🙏🏼😇
    Dakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *