David Hanzalík: Prírodné okruhy majú skvelú atmosféru

Richard Karnok

David Hanzalík je slovenskou jednotkou medzi pretekármi na prírodných okruhoch, o čom svedčia jeho výborné výsledky hneď v niekoľkých triedach, v ktorých štartuje. Aj v Českej republike mimoriadne populárny pretekár sa do pamäte fanúšikov zapísal mnohými skvelými súbojmi, pričom najznámejšie z nich sú asi tie s Janom Vysloužilom v triede 250 SP. Dnes sa nám predstaví v nasledujúcom rozhovore.

S Twinom na trati v Hořiciach
S Twinom na trati v Hořiciach

David, tvoj otec bol rovnako pretekárom, takže nie je potrebné pýtať sa ťa ako si sa k tomuto športu dostal. Ale popíš nám svoje celkom prvé skúsenosti s motorkami keď si bol dieťa.
Na motorke som sedel hneď ako som sa naučil chodiť. Je to už veľmi dávno, ale pamätám si ako by to bolo včera, keď sa išli v Kopčanoch preteky. Mal som po domácky urobenú motorku a bol som netrpezlivý kedy už konečne budem môcť jazdiť ako tí pretekári a samou nedočkavosťou som ihneď vyšiel s tou motorkou na trať a chcel som pretekať s nimi, no však skoro som spôsobil cudziemu pretekárovi pád, musel vybočiť do trávy, keď ma zbadal na trati 🙂

Skvelý začiatok! Kedy sa ti tvoj sen podarilo naplniť a štartoval si v pretekoch naozaj?
Bolo to v Novom Meste nad Váhom v roku 2006.

Postupne si sa vypracoval až na top jazdca, máš na svojom konte niekoľko celkových prvenstiev v Českej republike v triedach Twin a 250 SP a nespočetné množstvo ďalších ocenení. Ktoré z nich si najviac ceníš ty osobne?
Najviac si cením všetky prvenstvá, lebo vždy je to ako po prvý raz. Som rád za každý úspech v motocyklovom športe, lebo žiaden nie je jednoduché dosiahnuť.

Na domácej trati v Kopčanoch s 250-kou Honda
Na domácej trati v Kopčanoch s 250-kou Honda

Sú nejaké preteky, ktoré by si hodnotil ako svoje najlepšie?
Moje najlepšie preteky sú všetky, ale som rád že som vyhral v Hořiciach, pretože víťazstvo na tejto trati je mimoriadne cenené medzi fanúšikmi aj pretekármi.

Naopak, sú také, na ktoré nemáš práve dobré spomienky?
Nemám dobré spomienky na domáce preteky v Kopčanoch, keď mi k víťazstvu zabránil technický problém na motocykli. Na domácej pôde to dvojnásobne mrzí…

V Českej republike si sa dostal do absolútnej špičky, neťahá ťa to vyskúšať si okruhy na ostrovoch? Tourist Trophy na Mane, či seriál na írskych prírodných tratiach…
Áno, veľmi ma to láka, ale na to treba mať aj dostatok finančných prostriedkov. Preto som rád, že sa mi pravdepodobne podarí štartovať na pretekoch IRRC v Českej republike s motocyklom Kawasaki ZXR 1000.

David jazdí úspešne aj veteránske triedy
David jazdí úspešne aj veteránske triedy

Budeš aj v roku 2014 pokračovať v striedaní niekoľkých tried?
Áno budem opäť štartovať vo viacerých triedach ako v minulosti, teda 250 SP, 400 SSP, do 600 a novinkou je účasť aj v triede nad 600 cm3.

Onedlho budeš už dvojnásobným otcom, ako vníma rodina tvoje pretekanie?
Vnímajú to pochopiteľne zle, ale tolerujú mi to a stoja za mnou. A to mi veľmi pomáha.

Je asi zbytočné pýtať sa ťa, či sú ti bližšie motodrómy, alebo prírodné okruhy…
Samozrejme, prírodné okruhy majú skvelú atmosféru, ktorá sa na motodróme nedá zažiť. Je to celkom iné, som bližšie k divákom, tých je navyše na prírodňáku oveľa viac. Je to o omnoho väčšom adrenalíne a zábave.

V minulosti si ale jazdil občas aj motodrómy…
Áno, ale v ich neprospech hovorí nielen atmosféra, ale aj to, že preteky v tamojších seriáloch sú oveľa finančne náročnejšie. Pravda však je, že sme tento rok chceli absolvovať aj Slovenský pohár, ale termíny nám kolidujú s prírodnými okruhmi.

Na okruhoch úspešne preteká aj tvoj brat Milan, aký je váš vzťah? Rozumiete si mimo okruhov, alebo sa u vás všetko podriaďuje rivalite na pretekoch?
Mimo trate máme výborný vzťah , ale na okruhu si to vieme poriadne rozdať. Keď sadneme na motorku, tak nepoznáme brata 🙂

Ďakujem ti za rozhovor a prajem veľa úspechov v sezóne 2014.

Text: Richard Karnok
Foto: autor a Petr Štola