Dalibor Žiška oslavuje šesťdesiatku

Richard Karnok 3

Šesťdesiat rokov sa dnes dožíva Dalibor Žiška z Nového Mesta nad Váhom, pretekár, ktorý už takmer štyri desaťročia robí radosť svojim fanúšikom a obdivovateľom cestných pretekov motocyklov.

Narodený v Trenčianskych Bohuslaviciach, ale žijúci v Novom Meste mal k pretekom blízko a na slávnom Podjavorinskom okruhu aj vzorov bolo dosť. Chodil na preteky s Jablonickým a Špalekom, a to rozhodlo, že sa v roku 1983 postavil na starej Jawe Junior na svoje prvé preteky v Poltári. Premiérové tretie miesto bolo iste dobrou motiváciou, pridal ešte dve „bedne“ a skončil celkovo tretí na Slovensku.   

Jawu vystriedala Yamaha a neskôr Rotax a to už mal Dalibor miesto od roku 1985 v nominačkách československých majstrovstiev. Mal niekoľko vydarených sezón, v ktorých v sprievode svojho mechanika – brata Milana – sa umiestnil niekoľkokrát v TOP desiatke. Pretekal kde sa dalo, bol častým hosťom na moravských okruhoch, no a mimo kvalitného súpera s ním šla povesť veľmi zábavného parťáka, s kamarátmi dokázali parkovisko roztočiť jedna radosť. Veľmi rád spomína na strieborný veniec z Ceny Slovenska v roku 1986 v rámci Majstrovstiev republiky. Na Slovensku s ôsmymi prvenstvami získal v prelomových rokoch dva tituly Majstra Slovenska – 1992 a 94.

Nastalo obdobie podnikania, ako vyučený automechanik založil servis a ten stál veľa času a námahy. Ale po krátkej pauze sa vrátil na motocykli Honda, ktorý kúpil od Vlada Častku, a tak zažil aj ďalšie úspechy na okruhoch u nás, v Česku a Maďarsku.

V roku 2000 ale dal okruhom a triede 250 ccm druhé “dovidenia“, aby sa po odmlke opäť posadil na dvaapolku ČZ, ale to už pri pretekoch oldtimerov. Asi nezniesol, aby mu len tak vrčali opäť okolo baráku v Novom Meste a on by chýbal. 

Rozhodnutie to bolo iste dobré. Na jeho konte dnes svietia celkové prvenstvá v Európskom pohári a šampionáte Alpe Adria veteránov. Dodnes sa zúčastňuje všetkých možných pretekov u nás a rád vycestuje aj do zahraničia. Zážitkom je nielen sledovanie jeho jazdy, ale aj napríklad posedieť s ním večer po tréningu a vypočuť si jeho debaty s nerozlučným parťákom Kvetoslavom Samákom, ktorého rovnaké jubileum čaká čo nevidieť.

Libor, prajeme Ti všetko najlepšie, predovšetkým zdravie a nech nám ešte mnoho rokov robíš radosť na pretekárskych okruhoch!

3 komentárov k článku “Dalibor Žiška oslavuje šesťdesiatku

  1. Všetko najlepšie k šesťdesitinam! Veľa zdravia, šťastia a radosti k tomu čo robíš aj v ďalších rokoch! Prajú Marián a Edo ml.

  2. Libor,
    všetko najlepšie k Tvojím narodeninám, veľa , veľa zdravia a úspechov v živote
    želajú Kročkovci

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.