Čermo-ring – nový areál nielen pre najmenších

Richard Karnok

Doslova na nespoznanie mení tvár donedávna celkom schátrané cvičisko autoškoly na Exnárovej ulici v Bratislave. Bratislavčan Martin Čermák, známy nielen ako vynikajúci pretekár, ale aj učiteľ detí v motocyklovej Junior Moto Academy či majiteľ okruhovej motoškoly a motopožičovne, sa rozhodol urobiť ďalší veľký krok pre výchovu mladých motocyklových nádejí a v týchto dňoch finišuje jeho štyri týždne trvajúca snaha zveľadiť tento areál pre motocyklové jazdenie, ktorého názov bude Čermo-ring.

„Rozhodli sme sa ísť do tohto projektu kvôli našim najmenším deťom z Junior Moto Academy, keďže nie je kde dostatočne trénovať a keďže väčšina zainteresovaných rodičov a detí je z Bratislavy a blízkeho okolia. Týmto sa nám naskytá možnosť trénovať kedy chceme bez nejakých obmedzení,“ vysvetľuje Čermák, podľa ktorého však bude mať areál aj širšie využitie. „Dráha, ktorá bude mať dva varianty a merať cez 400 metrov, je určená predovšetkým pre deti jazdiace na motocykloch PW50, ale bude slúžiť aj starším, napríklad úplným začiatočníkom, ktorí ešte buď nikdy nejazdili na motocykli, alebo tým, ktorí chcú zdokonaliť svoju jazdu. Bude teda pre účely kondičných jázd, samozrejme predovšetkým pre menšie kubatúry, pre ktoré je táto dráha vyhovujúca. K dispozícii máme aj dva motocykle na zapožičanie, Hondu MSX 125 a Hondu CB600 Hornet. Nie je však vylúčená ani možnosť usporiadať tu nejaké menšie akcie ako klubové preteky a podobne.“

Celá príprava tohto projektu však trvala oveľa dlhšie a samotná prestavba dráhy je len povestnou čerešničkou na torte. „Areál mi bol daný do prenájmu na 2-3 roky, no získať ho nebolo jednoduché, ale vyriešilo sa to a 2. júna sme sa mohli pustiť do práce,“ vraví Čermo. „Všetko bolo v doslova dezolátnom stave, spolu s kamarátmi a rodičmi detí sme tu veľa brigádovali a máme stále čo robiť. Všetko bolo zarastené, schátrané, takže najprv prebiehali čistiace práce a kosenie. V posledných dňoch sme vybagrovali úseky, kde sa neskôr dával podklad a dnes sa betónovalo a asfaltovalo,“ vraví s nadšením v hlase tréner malých motorkárov a pri pohľade na súčasnú podobu areálu sa Čermove nadšenie prenesie aj na vás. Je skvelé, keď v našej krajine máme nadšených ľudí, ktorí dokážu nielen snívať o tom ako by sa dalo, ale za svojimi snami sú ochotní aj ísť.
Počas júla by malo prebehnúť aj slávnostné otvorenie tohto výcvikového strediska, kde Čermo rád privíta celé rodinky, pre ktoré bude samozrejme pripravený program. O termíne vás samozrejme na portáli Moto-cup budeme informovať.

Partia ľudí z Junior Moto Academy si zaslúži obrovský obdiv a Čermo za svoj entuziazmus a ochotu ísť aj do takéhoto projektu ešte jednu jednotku z hviezdičkou navyše… Ďakujeme Čermo!