Čermo má štyridsať

Richard Karnok 25

Štyridsať? Čo, teplotu? Niekedy možno, hlavne keď vyvádza ako keby bol stále v puberte, ale práve aj za to je taký veľmi obľúbený. A čo teda naozaj znamená tá štyridsiatka? Počet rokov, čo sa Martin Čermák práve dnes dožíva. A hoci sa okrúhle jubileá zvyknú spomínať až od päťdesiatky, tento človek je zvláštny tým, že je v motocyklovom športe aktívny a v poslednom čase si toho pridáva čoraz viac. Čermo, všetko najlepšie!

Martin vyrastal v prostredí prevoňanom benzínom, otec bol vodičom z povolania mal takisto rád motorky. Keď mal 15 rokov, rodičia mu kúpili Mustanga 50-ku a otec sa podieľal na jej úprave na trialový špeciál. Prvé skúsenosti Martin zbieral práve v cyklotriale a motocyklovom triale. Potom však na motocyklový šport na nejaký čas zanevrel a k pretekom sa vrátil, keď sprevádzal kamaráta z detstva Martina Kuzmu v jeho začiatkoch.

V roku 1998 sa zviezol v rakúskej agentúre a o rok sa dostavili už aj prvé úspechy. V Č. Budějoviciach si v triede Stocksport vyjazdil pole position a v celkovom hodnotení M-SR skončil tretí. Zažil aj svoj prvý veľký pád, keď v rýchlosti cez 200 km/h trafil retardér z pneumatík a hoci motorka bola na odpis, jemu sa akoby zázrakom nič nestalo.

V roku 2000 sa na štart postavil s Yamahou R1, získal prvý titul Majstra Slovenska, úspechy sa začali sypať jeden za druhým, v Alpe Adrii sa v najbližších rokoch pravidelne objavoval v TOP 10. V roku 2002 získal ďalší titul M-SR, no potom sa z pretekov pomaly vytratil. Niekoľko rokov sa so svojou Yamahou vozil len v rámci agentúr a úspešne jazdil preteky skútrov.

Keď si v roku 2007 prišiel „Čermo“ zaspomínať na preteky v trenčianskom podujatí Race for fun, chytilo ho to všetko opäť, časom sa v jeho rukách objavila nová Suzuki, ktorá nahradila „babičku“ Yamahu, s ktorou predtým vybojoval oba tituly. Okrem spomenutých trenčianskych podujatí sa zapojil do seriálu ERES-Racing Cup, štartoval však sporadicky a hlavne úspešne aj v pretekoch M-SR. Všade, kde sa objavil, prišla s ním ruka v ruke aj skvelá nálada, no neprehliadnuteľné boli jeho výkony na trati, keď vyčnieval nad mnohými mladšími súpermi.

V roku 2008 sa stal otcom malého Martinka, ktorého sa chystá podporovať, ak by sa raz náhodou rozhodol pokračovať v otcových šľapajach na pretekárskej dráhe. O dva roky neskôr pribudla do rodinky aj dcérka Tamarka. Pozitívny vzťah k deťom napĺňa aj starostlivosťou o najmenších adeptov motocyklového športu v Junior Moto Academy, kde jeho zverenci zaznamenávajú prvé úspechy už aj na pretekoch.

Aby toho Čermo nemal málo, tento rok si ku všetkému pridal ešte svoju okruhovú motoškolu a požičovňu okruhových motoriek, ale o tom sa viac dozviete na stránke www.cermoracing.sk.

25 komentárov k článku “Čermo má štyridsať

  1. Maťko,všetko len to najlepšie Ti prajem,veľa zdravia a hlavne nech Ti dlho vydrží tá neopakovateľná vôľa a chuť pri práci s deťmi,ešte raz všetko naj,naj,

  2. Bráško,všetko len to najlepšie prajem a dúfam,že sa čoskoro vidíme…dobre osláv 🙂

  3. Čermík ty tieň môj 🙂 všetko najlepšie. bolo by to osláviť poriadnou jazdou ako na panonke.

  4. Vsetko najlepsie! … Este teraz spominam oslavu pred 10 rokmi… Drzali sme Madonu za nohy aby nepadla di vody :))) uzi si to este viac aj tento rok!!!

  5. Tak vitaj medzi ,,duchodcami“ 🙂 a samozrejme všetko najlepšie ti prajem a nech sa ti nadalej dari a maš stale dobru naladu . 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *