Boris Korčák si Brno GP Revival užil na vlastnej koži

Richard Karnok

Keď sa počas uplynulého víkendu na trati svetoznámeho okruhu v Brne premávali osobnosti histórie automobilového a motocyklového športu, predstavili sa tu aj zvučné mená domácej histórie, ako Baláž, Staša, či Mrázek, no v štartovej listine nechýbalo ani meno Korčák. A hoci nás už pred viac ako rokom navždy opustila legenda domácich okruhov Ernest Korčák, tak na podujatí sa predstavil jeho vnuk Boris.

Borisa Korčáka sme dnes zastihli práve pri balení sa na ďalšie podujatie slovenského šampionátu skútrov, ktoré sa uskutoční počas nadchádzajúceho víkendu v Trebaticiach. Nás ale zaujímalo, ako hodnotí predchádzajúci víkend v Brne on sám z pozície jazdca.

„Celú tú účasť zorganizoval pán Antonín Kružík, ktorý sa často zastaví v našej dielni a tentoraz prišiel s priamou ponukou pre mňa a Radka Josefíka, aby sme si šli do Brna na tieto preteky zajazdiť na motorkách, ktoré má v zbierke,“ vysvetľuje Boris pôvod svojej účasti na podujatí. „Sme mu za to nesmierne vďační, bol to pre nás obrovský zážitok. Viem, že to bola ponuka, ktorá sa neodmieta, ale pôvodne som mal veľkú obavu jazdiť na týchto historických skvostoch. No pán Kružík ma presvedčil, že sa nie je čoho báť, keď sa motorka rozbije, tak sa potom opraví 😀 .“

Boris si tak vyskúšal niekoľko modelov motoriek. „Jazdil som na šupatkovej Jawe 250, na Juniori, na pollitri, proste na všetkom čo má v pán Kružík v múzeu,“ prezrádza. „Na motorkách sme sa krásne povozili, vystriedali sme sa, dohodli sme sa, že po desiatich minútach si motorky vždy vymeníme a nebol s tým problém, nikto nepovedal ani pol slova.“

Pokračovateľ pretekárskej tradície rodu Korčákovcov si tak zajazdil medzi veľkými osobnosťami histórie tohto športu. „Bolo pre mňa veľkým zážitkom jazdiť na dráhe spoločne s takými legendami ako Jim Redman, Bohumil Staša, Peter Baláž, Frenky Mrázek a ďalší. Bolo to pre mňa splnenie sna,“ prezrádza Boris.

Popri jazdení si dokázal užiť aj všetko to naokolo, čo tvorilo neopakovateľnú atmosféru podujatia Brno GP Revival. „Bolo dosť času chodiť po depe, nebol problém s prístupom do boxov a zážitkom bolo vidieť pretekárske stroje Formule 1 z osemdesiatych rokov. Človek sa dostal do úplnej blízkosti týchto monopostov a ich majitelia s tým nemali žiadny problém. Dokonca ochotne odpovedali na všetky otázky, ktoré nás zaujímali. Obdivoval som aj ich technické vybavenie, veď napríklad k dispozícii mali tri dodávky pneumatík! No a vidieť na vlastné oči Lotus vo farbách John Player Special, tak z toho doslova nabiehajú zimomriavky…,“ neskrýva Boris emócie.

Podujatie by sa malo uskutočniť aj v roku 2015 a slovenský pretekár by si túto príležitosť nechcel nechať ujsť ani o rok. „Už na mieste sa dohadovalo, či sa to nezopakuje aj na budúci rok, pýtali sa aj nás jazdcov a všetci sme potvrdili, že sa jedná o perfektnú akciu, takže to snáď vyjde. Navyše štartovné na víkend bolo naozaj minimálne. Zaplatíš 2000 korún a máš zážitok na celý život…. Ešte raz chcem vysloviť svoju veľkú vďaku pánovi Kružíkovi za možnosť tam štartovať a takisto aj kamarátovi Lukášovi Běličovi za fotografie,“ uzatvára svoje rozprávanie pretekár, ktorého môžete cez víkend stretnúť, ako sme už spomenuli, na motokárovej trati v Trebaticiach.

Text: Richard Karnok
Foto: Lukáš Bělič