Bora Jakubičková jazdí na motokáre

Richard Karnok

Mladá pretekárka Bora Jakubičková z Dolného Srnia, bývalá vicemajsterka Alpe Adrie v triede 125 GP, sa tento rok na motorke veľmi nezviezla, pričom sme ju ani raz nevideli ani na majstrovských podujatiach v rámci IMRC. Rozhodne to však neznamená, že by na motoristický šport, či priamo na motorky zanevrela. Keďže však z finančných dôvodov nemohla absolvovať motorkovú sezónu, využila možnosť vyskúšať si motokáry.

Borka, na facebooku sa objavili fotky, na ktorých je vidieť ako sedláš motokáru, znamená to, že končíš s motorkami?
Nie, neskončila som s motorkami, ale naskytla sa mi výborná príležitosť vyskúšať si motokáru a hneď sa mi to zapáčilo, zatiaľ som nadšená. Je to dvojtaktný motor, v podstate to isté, ako bola 125-ka GP. No a mne boli dvojtakty vždy bližšie…

Čo máš v sedle motokáry za sebou?
Jazdila som na dvoch podujatiach v Open Cupe, v Trebaticiach a v Dunajskej Strede, ktoré boli zároveň poslednými v sezóne, takže uvidíme čo bude v roku 2015. Dá sa povedať, že ak by všetko dobre dopadlo, tak by som šla celú sezónu. Zatiaľ sa však učím a uvidíme ako bude.

V akej triede jazdíš?
Je to trieda KZ s radičkou, dá sa povedať, že z toho čo sa tu jazdí, je najvyššia.

Zvykla si si rýchlo? Nevadí ti pohľad z takej nízkej perspektívy?
To mi problém nerobí. Musí sa s tým ísť samozrejme inak ako s motorkou, ale zvykám si. Ten motor je naozaj podobný ako GP-čko, takže si to užívam. Ale zatiaľ sa stále učím. Konkurencia je veľmi silná a rozdiely sú minimálne, je to také dosť kontaktné a pre mňa je podstatné, že sa vozím.

Vrátim sa k prvej otázke, ako je to s tvojou budúcnosťou na motorke?
Pravda je taká, že momentálne na to nemáme peniaze. Nemôžeme si to dovoliť… Motokáry nás vyjdú oveľa lacnejšie. Suzuki 600-vku, ktorú na ktorej som jazdila, stále mám, ale chcelo by to niečo lepšie, na preteky to nestačí. Keby sa mi ju podarilo predať, tak by som určite chcela niečo rýchlejšie. Tento rok som sa na motorke bola zviezť len dvakrát, potom som začala jazdiť tie motokáry, takže skoro každý víkend som sa venovala im, trénovala som, ladili sme to. Síce sme plánovali, že pôjdeme jazdiť aj na motorke, ale začala mi škola a nedá sa mi ísť cez týždeň. Navyše na IMRC tá naša motorka vôbec nestačí a požičiavať si nejakú, tak na to nemáme financie.

Takže ak by teraz prišla ponuka, vrátiť sa na motorku, tak by si šla…
No jasné! Ja som neskončila s motorkami, len som využila príležitosť. Proste nás oslovil známy s tým, či si to nechcem skúsiť. On nás aj finančne zastrešuje, takže odmietnuť takúto ponuku by bolo hlúpe.

Ďakujem ti za rozhovor, prajem veľa úspechov na motokáre a dúfam, že sa čoskoro zase budeš môcť vrátiť na motorku.

Text: Richard Karnok
Foto: opencup.sk