Aký bol Těrlický okruh 2013

Richard Karnok

Na prelome mesiacov august a september sa na okruhu pri Těrlickej priehrade uskutočnil jubilejný 30. ročník Havířovského Zlatého kahanca.

Priebeh celého víkendu sa niesol v znamení premenlivého počasia, ktoré je v novodobej histórii tohto podujatia viac-menej raritou než zvyčajným javom. Napriek tejto skutočnosti a absencii pretekov šampionátu IRRC sa v Těrlicku zišlo početné pole domácich pretekárov doplnené účastníkmi z ďalších desiatich krajín Európy vrátane Slovenska.

David Hanzalík pri premiére v novej triede
David Hanzalík pri premiére v novej triede

Daždivé nedeľňajšie ráno malo na svedomí dvojhodinové posunutie hneď úvodných pretekov kategórií Supermono, Supertwin a 400 SSP, v ktorých sme mali dvojčlenné zastúpenie v podobe bratov Hanzalíkovcov z kopčianskeho Moto Classic Racing Clubu. Milan Hanzalík si po štarte z deviateho radu počas celých pretekov udržiaval konštantné tempo, čo mu v kategórii Supertwin vynieslo siedme miesto. David Hanzalík nenechal bez povšimnutia rozrastajúcu sa novozavedenú triedu 400 SSP a do Těrlicka si prichystal motocykel Kawasaki tejto objemovej kategórie, s ktorým dokázal prísť do cieľa na pódiovom treťom mieste za víťazným Michalom Šlezarom a druhým Petrom Kunzom.

Filip Haranta, jediný slovenský zástupca v kategórii klasikov
Filip Haranta, jediný slovenský zástupca v kategórii klasikov

V jediných pretekoch motocyklov Klasik s kubatúrami do 175, 250 a 350 ccm sa predstavil na motocykli ČZ 125 slovenský pretekár Filip Haranta z Racing Clubu Záhorák, ktorý bol vo svojej kategórii v cieli klasifikovaný na siedmom mieste.

Po tom čo David Hanzalík nenastúpil do pretekov triedy voľná do 600 sa tieto odjazdili bez slovenskej účasti a stali sa jednoznačnou záležitosťou Michala Indiho Dokoupila (licencia SMF), ktorý si po raketovom štarte vybudoval hneď v prvých metroch značný náskok pred zvyškom jazdeckého poľa. Zaujímavejším pre oko diváka mohol byť však súboj o druhé miesto, kde si štvorica pretekárov Marek Červený, Ben Wylie, Richard Sedlák a Morgan Rejnäs nedarovala ani meter dráhy a ich poradie na týchto pozíciách sa tak menilo takmer každým kolom. V siedmom kole sa Richard Sedlák dostal na druhé miesto, ale po jeho páde na Bludovickom kopci boli preteky prerušené a následne ukončené.

Jaroslav Čech a jeho premiéra na prírodnom okruhu
Jaroslav Čech a jeho premiéra na prírodnom okruhu

Do pretekov kategórie 125 SP vyrážali jazdci na trať už s relatívne suchou ideálnou stopou, ale prevažná väčšina z nich ešte na mokrých pneumatikách. Medzi nimi figuroval aj náš jediný zástupca v tejto triede a debutant pretekov na prírodných okruhoch Jaroslav Čech, ktorý si v sobotňajšej kvalifikácii zabezpečil výbornú siedmu priečku na štartovom rošte. Hneď v prvom kole zaviali na dráhe červené vlajky kvôli pádu jedného z jazdcov. Nasledoval tak reštart, po ktorom sa do čela dostal Martin Sedlo nasledovaný dvojicou Marek Zima a Michal Savinkov. Jaro Čech sa v prvej polovici pretekov držal v tesnom kontakte za domácim jazdcom Petrom Čadkom. Toho sa mu podarilo zdolať, čím sa dostal na výbornú šiestu pozíciu, ktorú nikým neohrozovaný uhájil až do konca. Prvý skončil Martin Sedlo, druhé a tretie miesto po nádhernom súboji obsadili Marek Zima a Michal Savinkov.

 

V Těrlicku tentoraz nechýbal ani Milan Hanzalík štartujúci v triede Twin
V Těrlicku tentoraz nechýbal ani Milan Hanzalík štartujúci v triede Twin

V pretekoch triedy 250 SP, ktoré boli vypísané spolu s triedami 250 GP a 125 GP, už tradične štartoval aj náš popredný pretekár tejto kategórie David Hanzalík. Napriek tomu, že po sobotňajšom tréningu mu patril až štvrtý kvalifikačný čas, v nedeľu sa po vydarenom štarte hneď v prvom kole dostal pred jedného zo svojich súperov a stíhacou jazdou sa dokázal dotiahnuť až za chrbát Petra Kunza, ktorého sa mu podarilo v závere predbehnúť a pripísať si tak na konto ďalšie fantastické druhé miesto v tejto sezóne. Tretí v cieli Petr Kunz vo finálnej fáze pretekov pociťoval nedostatok rýchlosti, za ktorým ako sa neskôr ukázalo, stál defekt zadnej pneumatiky. Prvenstvo z minulého roka suverénnym spôsobom obhájil Jan Vysloužil. Nemožno opomenúť divácky atraktívny súboj o štvrté miesto medzi ďalšími dvomi členmi pretekárskeho klanu rodiny Vysloužilovcov – Danom a Alexandrom, z ktorého tentoraz vyšiel ako víťaz o generáciu mladší Dan.

Pódium po pretekoch triedy 400: 1. Šlezar, 2. Kunz a 3. D. Hanzalík
Pódium po pretekoch triedy 400: 1. Šlezar, 2. Kunz a 3. D. Hanzalík

A kto nakoniec získal Havířovský zlatý kahanec – trofej pre absolútneho víťaza tohto podujatia? Po strhujúcej bitke v posledných pretekov, tzv. Grand Final sa ním s nepatrným rozdielom v priemernej rýchlosti na jedno kolo stal po druhý raz v histórii lichtenštajnský pretekár Horst Saiger pred nemeckým favoritom Didierom Gramsom.

Text a foto: Martin Šipold

Výsledky pretekov:
Supermono+supertwin+400SS
Klasik 175+250+350
Do 600ccm
125 SP
Nad 600 ccm
125GP + 250 CRR
GRAND FINAL