Ako Tibor Straka traťákom v Moste búdku zničil…

Richard Karnok 3

Fotograf Luboš Novosád z Českej republiky fotí motoristický šport od roku 1977 so zameraním na krízové situácie. Počas tých rokov nafotil stovky pádov, pričom mnohé z nich boli zverejnené v československých časopisoch venujúcich sa motorizmu a v súčasnosti mnohé nájdete na českom motoristickom portáli motormix.cz..

Jednou z mimoriadne dramatických situácií, ktoré zachytil, je aj pád vtedy 25-ročného slovenského pretekára Tibora Straku za retardérom na autodróme v Moste v roku 1993 so superbikom Kawasaki. Pády v rýchlosti cez 200 km/h neboli na tomto miestom niečím výnimočné a na mieste žiaľ prišlo o život aj niekoľko pretekárov. V súčasnosti sa už cez starý retardér preteky motocyklov nejazdia.

Motocykel Tibora Straku dokonca preletel zvodidlá a zdemoloval búdku traťových komisárov, ale napriek tomu, že pád vyzeral hrozivo, tak už o týždeň neskôr v Brne si Tibor z rúk fotografa osobne preberal tieto fotky. O štyri roky neskôr sa stal majstrom Slovenska v triede Superbike a aby sme jeho jazdu nevideli len v tejto dramatickej podobe, pod foto sériou nájdete aj amatérske video z jeho dvoch víťazných pretekov v Dolnom Hričove práve z majstrovskej sezóny 1997. Na videu uvidíte aj ďalších známych pretekárov, Pavla Silárda, Vlada Karbana, Mária Krajča, Gerharda Esterera, či so Superšportom v Superbikoch úspešne bojujúceho Miloša Baláža a ďalších…

Tibor Straka v Dolnom Hričove v roku 1997:

3 komentárov k článku “Ako Tibor Straka traťákom v Moste búdku zničil…

  1. Pamätám na to…našťastie so šťastným koncom. Video milé, booože, akí sme tam všetci „mladí“. A mimo pretekárov aj memory… Palko Almási, Karolko Strejc, Karolko Hajas, nezabudnuteľný hlas Vladka Martinkoviča… ale aj parazól v rukách Milanka Jakuboviča je šik. Krásne časy

  2. Tiborko! Aj po rokoch keď sa človek pozerá na tie fotky, nie je mu (mne) všetko jedno. Všetko dobré Tebe i otcovi praje Marián Bertoli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *