30 rokov Slovenskej motocyklovej federácie

Richard Karnok 1

Rok 2023 je pre strešnú organizáciu motocyklového športu na Slovensku Slovenskú motocyklovú federáciu (SMF)  jubilejný. Je to už 30 rokov čo sa 6. novembra v Považskej Bystrici uskutočnilo prvé riadne valné zhromaždenie SMF, ktorému predchádzal celý rad príprav a rokovaní prípravného výboru.

Poďme sa pripomenúť ako to vlastne všetko prebehlo a čo tomu predchádzalo. Štartom pre vznik SMF bol rozpad bývalej organizácie technických športov Zväzarm. Následne vnikol 2.7.1990 federálny Ústredný automotoklub ČSFR. Rok na to 8.2.1991 vznikla Československá motocyklová federácia a o mesiac na to 22.3.1991 Slovenská asociácia motoristického športu SAMŠ. Po valnom zhromaždení SAMŠ 24. júla 1993 bol v Nitre odsúhlasený dočasný prípravný výbor samostatnej Slovenskej motocyklovej federácie v zložení: Pavol Almáši, Peter Baláž, Arpád Dömötör, Karol Jakeš, Jozef Jedinák, Miroslav Kováčik, Peter Kolibár, Ján Malý, Rudolf Mladý, Peter Osúch, Jozef Počarovský, Pavel Silárd, Jozef Treščák, Ivan Valach.

Uvedený prípravný výbor spracoval návrh koncepcie činnosti SMF od roku 1993 a návrh prvých stanov SMF, ktoré boli 16.8.1993 zaregistrované na Ministerstve vnútra SR. Následne 17.8.1993 bola SMF zaregistrovaná na vtedajšom Ministerstve školstva a vedy SR ako cit. „jediný riadiaci orgán motocyklového športu na Slovensku“.  Následne tomu bola SMF na jesennom kongrese FIM v Dubline (26.10.1993) prijatá od sezóny 1994 za člena medzinárodnej motocyklovej federácie FIM.  Všetky tieto procedúry vyústili 6. novembra 1993, kedy sa za účasti 175 delegátov a 20 hostí uskutočnilo v estrádnej sále Domu kultúry v Považskej Bystrici prvé valné zhromaždenie SMF.  Na zasadnutí boli prijaté dočasné stanovy SMF, schválila sa štruktúru SMF, prezident, viceprezidenti SMF a zloženie revíznej komisie SMF. Prvým prezidentom SMF sa stal Ing. Pavol Almáši, viceprezidentami Ing. Ján Malý a Ivan Valach. Za predsedu revíznej komisie bol zvolený Ing. Jozef Parašin a za členov Dušan Ivanič, Ing. Jozef Treščák. Následne boli vytvorené jednotlivé komisie disciplín, ktoré zahájili všetky potrebné prípravné práce pre prvú motocyklovú športovú sezónu SMF v roku 1994.

Tak ako je uvedené vyššie, členom medzinárodnej motocyklovej federácie FIM sa SMF stala už na kongrese v Dubline v októbri 1993 a členom Európskej motocyklovej únie, ktorá vznikla v roku 1995 je SMF od jej začiatkov, nakoľko bola jedným zo zakladajúcich členov.

Za 30 rokov prešla Slovenská motocyklová federácia veľkými zmenami, avšak základná idea a náplň činnosti SMF – zabezpečovať rozvoj, organizáciu a úspešný priebeh činností súvisiacich s motocyklovým športom, mototuristikou a záujmovou činnosťou v pôsobnosti SMF – zostala nezmenená. SMF ako uznaný národný športový zväz pre motocyklový šport zastupuje záujmy motocyklových športovcov a priaznivcov motocyklového športu na Slovensku voči štátnym orgánom a v medzinárodných štruktúrach motocyklového športu. SMF je výlučným vlastníkom oficiálnych názvov majstrovstiev SR vo všetkých disciplínach motocyklového športu, pre ktoré vydáva národné predpisy a taktiež zabezpečuje úlohy štátnej športovej reprezentácie a pedagogicko-metodické úlohy prípravy mládeže v motocyklovom športe.

Počas obdobia existencie SMF jej členovia -jazdci, reprezentanti SR zaznamenali celý rad úspechov. Získali viacero medailových umiestnení ako na ME, tak i v rámci MS a i na ďalších populárnych svetových motocyklových podujatiach. Zo všetkých úspechov spomenieme ten posledný a to zisk bronzovej medaile Martina Vaculíka v seriáli Majstrovstiev sveta speedway Grand prix. 

Výpočet týchto úspechov je naozaj dosť rozsiahly a preto by sme chceli touto cestou poďakovať všetkým jazdcom, ktorí za 30 rokov existencie SMF úspešne reprezentovali nie len Slovenskú motocyklovú federáciu, ale i celé Slovensko v zahraničí, i keď to neraz nebolo v dnešnej zložitej ekonomickej situácii ľahké. Ešte raz veľké ĎAKUJEME!

Taktiež nemožno zabudnúť na organizátorov podujatí SMF a to nie len tých medzinárodných vrcholových podujatí, ktorý zoznam je v každej disciplíne motocyklového športu široký, ale aj organizátorov podujatí národného a regionálneho rozmeru. Veď číslo 102 podujatí na Slovensku v sezóne 2023 hovorí za všetko. Organizačne pripraviť podujatie motocyklového športu je veľmi náročná a mnohokrát nedocenená práca mnohých dobrovoľníkov a naozaj zapálených priaznivcov motocyklového športu. Avšak bez takýchto nadšencov sa to robiť naozaj nedá. Vysoká úroveň našich organizátorov motocyklových podujatí je veľmi kladne hodnotená i v zahraničí, čoho dôkazom sú každoročne organizované podujatiu ME a MS na Slovensku. Dôkazom tohto tvrdenia je i nastávajúca 30. športová sezóna SMF, kde sú v kalendári majstrovstvá sveta enduro v Gelnici, kvalifikácia MS speedway GP v Žarnovici, ME na plochej dráhe v Žarnovici, ME v motokrose mládeže vo Veľkých Uherciach a ďalšie podujatia Európskeho pohára cestných pretekov motocyklov a vintage CPM. Zabezpečiť všetky aktivity SMF je v súčasnej zložitej ekonomickej situácii naozaj veľmi náročné, ale už 30 rokov sa nám darí popasovať sa zo všetkými problémami. Všetci v SMF sa snažíme, aby si slovenský motocyklový šport udržal kredit úspešného, populárneho športu a to ako doma, tak i v zahraničí. Práve predmetná popularita je v súčasnej dobe hlavným kritériom pri prerozdeľovaní štátnej podpory a posledný prieskum popularity uskutočnení Ministerstvom školstva, vedy výskumu a športu nie je pre motocyklový šport nepochopiteľných dôvodov priazniví. Podľa nášho názoru je odrazom záujmu a popularity športu i jeho členská základňa a tá naša je z pôvodných 245 členov roku 1994 na súčasných 1 315 členov.

A čo teda priať SMF do ďalších rokov?  Aby sa nám podarilo zabezpečovať pre priaznivcov motocyklového športu celý rad ďalších zaujímavých a atraktívnych podujatí. Aby sa nám podarilo v dnešnej veľmi zložitej ekonomickej situácii zabezpečiť  finančné zdroje na pokrytie hlavných úloh činnosti a rozvoja Slovenskej motocyklovej federácie. Pevne veríme, že sa nám spoločne podarí naplniť všetky tieto predsavzatia a že sa i naďalej budeme môcť tešiť z úspechov našich jazdcov na svetových a európskych podujatiach.

Jeden komentár k článku “30 rokov Slovenskej motocyklovej federácie

  1. Historie ČMF byla sice delší, ale o to více bolí její zánik. Závidím Vám. Přeji SMF co nejvíce spokojených členů do dalších úspěšných let. Děkuji Vám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *