30 rokov od smrti Henricha Kurthu

Richard Karnok

Tento mesiac sme si pripomenuli tridsiate výročie od tragickej smrti talentovaného slovenského pretekára Henricha Kurthu na nemeckom Sachsenringu…

Henrich (nar. 14.10.1958) zdedil lásku k motocyklovému športu po otcovi Henrichovi, ktorý jazdil tiež okruhy. K prvému štartu nastúpil tento Bratislavčan, čerstvo vyučený za automechanika, v roku 1977. Prvý vavrín dosiahol už v tejto sezóne na pretekoch v Banskej Bystrici a celkové štvrté miesto v M-SR mu otvorilo bránu k nominácii do celoštátnych majstrovstiev.

Rok na to bol na Slovensku celkovo druhý. Nasledovalo účinkovanie pod vlajkou Dukly B. Bystrica v roku 1978 a aj v celoštátnej špičke patril k obávaným súperom. Športovú sezónu 1980 začal s novým motocyklom, čo sa ihneď odrazilo aj na výsledkoch. V M-SR to znamenalo titul v triede do 250 ccm a šieste miesto v celoštátnych majstrovstvách. Vrcholom boli národné preteky pri GP v Brne a jeho druhé miesto.

Vtedy bol už zaradený do reprezentačného výberu v pohárových pretekoch, koncom sezóny stihol ešte preteky PMP vo Frohburgu. Dobre zajazdil v Poľsku, Jidřichovom Hradci. Mechanikov mu robili Luboš Pátek a Miroslav Uhlík.

Ako člen československej reprezentácie štartoval v NDR na Sachsenringu. V tlačenici po štarte sa v plnej rýchlosti dostal mimo trať a následky pádu boli tragické. Bolo to presne 11.7.1981, kedy zo štartu mával otcovi a mechanikom naposledy. Osud si zahral príliš tvrdo a kruto, veď vekom ani nie 23 rokov bol Henrich doslova na prahu skvelej športovej kariéry.

Text: Ing. Rudolf Mladý
Foto: Jiří Franek

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *