Video spomienka: MS sajdkár na Slovakia Ringu v roku 2018

Richard Karnok

Kedysi mimoriadne atraktívna disciplína motoristického športu, ktorá v ostatných desaťročiach prežíva len s ťažkosťami.

Pre pamätníkov pretekov patrili sajdky vždy k vrcholom podujatí na Masarykovom okruhu v Brne. Na starom aj na novom okruhu sa predstavili a víťazili najväčšie legendy tejto disciplíny, v roku 1992 sa však nad ňou začali zaťahovať mraky. Sajdky sa na podujatiach klasických MS začali objavovať čoraz sporadickejšie, s vďačnosťou prijali možnosť štartovať aj v rámci podujatí MS Superbike, ale práve v Brne sa držali dlho, pričom v roku 1993 sa predstavili dokonca dvakrát, a to v rámci podujatí oboch svetových šampionátov. Švajčiar Rolf Biland s krajanom a spolujazdcom Kurtom Waltispergom tak zaknihovali dve víťazstvá na juhu Moravy v jeden rok.

Práve s odchodom švajčiarskej legendy, 7-násobného majstra sveta Bilanda, akoby ešte viac klesol záujem o tento šport, hoci skutočným dôvodom bol nezáujem promotérov a z toho plynúci nezáujem sponzorov. Sajdky dokonca na dlhý čas prišli o štatút majstrovstiev sveta a jazdili sa len o svetový pohár. V ostatnom desaťročí však už opäť ako svetový šampionát bojujú o prežitie aj naďalej.

V roku 2018 sa majstrovstvá sveta sajdkár po prvý raz predstavili aj na Slovakia Ringu a pamätníkom zaplesalo srdce. Žiaľ, tých pamätníkov je akosi málo a celkovo podujatie MS Endurance, v rámci ktorého štartovali aj svetové sajdky, navštívilo veľmi málo divákov. Je zbytočné lamentovať a hľadať príčiny, doba sa zmenila. Dnes sa ľudia uspokoja s instantnou kultúrou, zábavou a vlastne celý ich život sa stáva instantný… Druhou kategóriou sú motocykloví fanúšikovia, ktorí nejdú na Slovakia Ring, lebo „bolo pekné počasie, tak som radšej bol prevetrať motorku na Pezinskej Babe…“ Prvé preteky MS sajdkár na Slovakia Ringu boli teda s najväčšou pravdepodobnosťou zároveň poslednými. Asi si naša krajina, žiaľ, také podujatie ani nezaslúži…

Pre tých niekoľkých fanúšikov však iste padne vhod reportáž zo spomenutého podujatia na Slovakia Ringu:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *