V druhom kole ESBK vo Valencii získal Búlik prvé pódium

Okruh Ricardo Tormo vo Valencii hostil uplynulý víkend druhé kolo medzinárodných majstrovstiev španielska ESBK. V českom tíme New2 Project jazdiaci slovenský pretekár Michal Búlik bojoval v oboch jazdách o top 10 celkovo. V nedeľu dokázal vo svojej triede Superstock 600 získať druhé miesto.

Takmer celú stredu pršalo. Vo štvrtok boli na trati stále mokré fľaky, čo spôsobilo niekoľko pádov a skrátenie tréningov. V piatok už boli podmienky dobré a časy na kolo išli nadol. Michal zajazdil 13. čas so stratou 0,973 sekundy na najrýchlejšieho Španiela Ruiza.

V sobotu nastalo výrazné ochladenie a fúkal nárazový vietor vyše 50 km/h. Hneď v úvode kvalifikácie sa Michalovi podarilo zajazdiť výborný čas, ktorý bol však zrušený za prekročenie limitov trate. Po zastávke v boxe si našiel dobré miesto na trati a výsledný čas 1:37,9 znamenal deviate miesto na štarte.

Do pretekov sa počasie nezmenilo a štart z tretieho radu prebiehal sa silného vetra, takmer bez slnečníkov na gride. Samotný štart  bol priemerný a prvé kolo znamenalo 11. pozíciu. Niekoľko súbojov roztrhalo pole na skupinky. Michal sa držal v tretej o deviate miesto. Chyba v 12. kole ho odsunula dozadu. Ani útok v poslednom kole nebol úspešný a v cieli z toho bolo 13. miesto celkovo a piate v triede Superstock. Po jazde tím absolvoval kontrolu motocykla v parc fermé.

V nedeľu sa mierne oteplilo, rýchlosť vetra klesla na 40km/h. Po štarte z jedenásteho miesta udržal svoju pozíciu. Highsider v druhej zákrute predznamena, že to bude náročná jazda. V priebehu nej mal Michal niekoľko krízových situácií. Problémy mali viacerí, keď z 34 štartujúcich sa až desať ocitlo na zemi.  V priebehu pretekov sa udržal v skupine o šieste miesto. V závere obsadil desiatu pozíciu celkovo, štvrtú v triede Superstock. Potom sa začali diať veci. Po vyhlásení výsledkov oznámili že č. 54 sa má dostaviť na parc fermé na kontrolu. Z komunikácie vyplynulo, že tretí Torrecillas prekročil  viackrát traťové limity a bol  penalizovaný troma sekundami. To znamenalo posun na tretiu priečku. Technická kontrola neskôr penalizovala aj Francúza Gregoria, z čoho vyplynul posun na ôsme miesto celkovo a druhé v triede Superstock.

Michal Búlik:
Toto bol pre nás vydarený víkend. Už v piatok som bol na trati rýchly so stabilnými časmi. V sobotu nám vyšla výborne kvalifikácia. Deviate miesto v takejto konkurencii si veľmi cením. Preteky v sobotu boli celkom rýchle, ale za silného vetra. Všetko fungovalo, držal som sa vpredu. Po chybe v prvej zákrute dvanásteho kola som stratil svoj náskok a dostal som sa späť do skupiny. Čakal som na posledné kolo, kde som zaútočil na Fernandéza. Trochu som nás vyviezol, čo využil  Torrecillas a dostal sa pred nás a ja som stratil ešte aj ďalšiu pozíciu. Nedeľa  už bola peklo. Mal som problémy sa udržať v sedle. Bolo však vidieť, že aj ostaní jazdci majú veľké problémy. V závere som bol veľmi rád aj za desiate miesto. Po penalizáciách dvoch jazdcov som sa posunul na ôsme, druhé v triede Superstock. Blahoželám celému New2 Project tímu. Celý víkend makali na 110% a hlavne vďaka nim sa nám podaril dobrý výsledok. Teším sa na ďalšie preteky, ktoré sa konajú  13.- 15. mája v portugalskom Estorile. Ďakujem všetkým partnerom a fanúšikom za podporu!