Tím Maco Racing uspel na 24-hodinových pretekoch Bol d´Or

Richard Karnok 1

Cez víkend sa konalo posledné podujatie FIM Endurance World Championship v roku 2023, 24-hodinové preteky Bol d´Or na okruhu Paula Ricarda vo francúzskom Le Castellet. Zúčastnil sa ho aj slovenský Yamaha Maco Racing Team, ktorý je už 21 rokov pevnou súčasťou svetového šampionátu. Na miesto prichádzal s cieľom umiestnenia v top 10 nielen na týchto pretekoch, ale aj v konečnom hodnotení šampionátu.

Na legendárny okruh sa tím dostavil v pondelok, v utorok sa jazdili prvé voľné tréningy. V nich sa na tímovej Yamahe R1 predstavil už dobre známy Enzo Boulom z Francúzka, mladý 21-ročný maďarský jazdec Bálint Kovács a prvýkrát na tomto okruhu aj výborný Martin Vugrinec z Chorvátska.

V kvalifikácii tím všetko podriadil nastaveniu ideálnej kombinácie medzi rýchlosťou a spotrebou paliva. Do pretekov tak tím štartoval z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.
Po výbornom výkone nakoniec slovenský tím vybojoval ôsme miesto celkovo, ktoré prinieslo body za 6. miesto v rámci triedy EWC a tretie spomedzi súkromných tímov. Podarilo sa splniť aj cieľ v celkovom hodnotení šampionátu, keď tím Maco Racing skončil na vynikajúcom ôsmom mieste.

Martin Kuzma, majiteľ tímu:
„Po predošlých podujatiach, v ktorých sa žiaľ jazdcom na každých pretekoch podarilo motorku rozbiť a iba vďaka obrovskému odhodlaniu tímu sa nakoniec vždy podarilo dôjsť až do cieľa, nám šlo tentoraz hlavne o spoľahlivosť a dlhé stinty.
Pred pretekmi pršalo a trať bola mokrá, rozhodnutie ale napriek tomu padlo ísť do pretekov na slickoch. Toto rozhodnutie sa ukázalo ako správne a hneď po prvej výmene jazdcov sme sa už pohybovali medzi 12. až 14. miestom. Skvelý začiatok, stratégia fungovala a postupne sa aj výhoda menších zastávok v boxoch ukazovala ako správna. Nadránom sme už boli v top 10.
Motorka držala, mechanici odvádzali fantastickú prácu pri prezúvaní a tankovaní. V týchto parametroch sme patril tiež k najrýchlejším tímom a k tomu všetkému pretekári jazdili vyrovnané časy bez pádov a komplikácii. Toto všetko sa muselo stretnúť, aby sme mohli z Francúzska odchádzať ako šiesty tím vo svojej kategórii, ôsmy celkovo a tretí v nezávislých tímoch. Moja veľká vďaka patrí celému tímu, pretekárom. Naša Yamaha bola druhou najrýchlejšou Yamahou za motocyklom tímu YART, ktorý na mieste vybojoval titul majstra sveta spolu s českým pretekárom Karlom Hanikom, k čomu im chcem aj touto cestou pogratulovať.
Ďakujeme všetkým našim fanúšikom, partnerom a sponzorom, Yamahe za podporu a tešíme sa na budúcu sezónu.“

Tlačová správa tímu Maco Racing

Jeden komentár k článku “Tím Maco Racing uspel na 24-hodinových pretekoch Bol d´Or

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *