Tím Gert56 by RS Speedbikes pred sezónou

Richard Karnok

Nemecký tím zo saskej Pirny Gt56 pretekajúci v seriáli majstrovstiev sveta vytrvalostných pretekov, teda World Endurance Championship sa pripravuje na ďalšiu sezónu v tomto seriáli.

V tomto roku tím zaznamenal hneď niekoľko zmien. Tou zásadnou je získanie nového generálneho partnera tímu. Pre tohtoročnú sezónu uzavrel tím Gert56 spoluprácu s českým sponzorom, ktorý je zároveň hlavným partnerom a to pre nasledujúce dve sezóny, čo je z pohľadu českého diváka veľmi zaujímavá správa, lebo bude mať v tomto veľmi prestížnom šampionáte „nemecko-český“ tím.

Ďalšou dobrou správou je nové jazdecké obsadenie tohto tímu, v ktorého farbách by sa mal objaviť český pretekár. Vezmime to ale pekne poporiadku, jazdecké kvarteto je zložené z veľmi rýchlych a kvalitných pretekárov. V tíme zostal ich stály veľmi skúsený nemecký pretekár Rico Löwe. Druhým jazdcom tímu je pre našich fanúšikov známy nemecký pretekár a to veľmi rýchly Didier Grams, ktorý sa špecializuje predovšetkým na preteky na prírodných okruhoch. Grams je niekoľkonásobný majster neoficiálneho šampionátu na prírodných okruhoch IRRC, k čomu pridal hneď niekoľko štartov na slávnych tratiach, akými sú napríklad Macau Grand Prix alebo North West 200 jazdiaci sa v severnom Írsku. Löwe aj Grams majú ako jediní jazdci z tímu skúsenosti s vytrvalostnými pretekmi a budú sa tak snažiť odovzdávať čo najviac skúseností svojim tímovým kolegom.

Najmladším jazdcom v tíme bude dvadsaťpäťročný Nemec Sascha Hommel, ktorý má za svoju jazdeckú kariéru veľmi bohatú históriu. Štarty v majstrovstvách Európy 125 ccm, majstrovstvách sveta 125 ccm, majstrovstvách sveta Moto2, majstrovstvách sveta Supersport a v neposlednom rade je to majster veľmi prestížneho nemeckého šampionátu IDM z roku 2009 v kategórii Supersport.

Štvoricu jazdcov tímu Gert56 pre sezónu 2016 uzatvára český road racingový jazdec Petr Bičiště prezývaný „Kimura“. Bičiště zažil úspešnú minuloročnú zoznamovacie sezónu, keď sa mu hneď v niekoľkých pretekoch na našich prírodných tratiach podarilo urvať pódiové umiestnenie a v celkovom hodnotení obsadil peknú druhú priečku. Za minuloročnú sezónu zaznamenal tento český jazdec obrovské zlepšenie. Sezóna 2016 bude nielen pre neho ale a Hommela veľkou výzvou. Pôjde hlavne o získavanie nových skúseností a čo najrýchlejšie zadaptovania sa do pretekov vytrvalostných majstrovstiev sveta. Ešte treba podotknúť jedno české meno v tomto tíme a to Jiřího Látra z hradeckého Motorpoweru, ktorý je špecialistom na podvozky a bude sa tak starať o prípravu tímových motocyklov po stránke podvozkov a vyhodnocovania telemetrie.

Sedemnásteho januára absolvoval tím oficiálne predstavenie na motocyklovej výstave v nemeckých Drážďanoch, kde prvýkrát odhalil nový motocykel a kompletné tímové zloženie pre tohtoročnú sezónu. Ďalšou zastávkou tímu Gert56 by mali byť marcové predsezónne testy na portugalskom okruhu Portimao. Tento portugalský okruh premiérovo navštívi seriál majstrovstiev sveta Endurance. Ďalším podnikom bude podujatie na domácej pôde v nemeckom Oscherslebene a sezónu začne 24-hodinovka na preslávenom francúzskom okruhu Le Mans. Sezónu 2016 uzavrie septembrové podujatie Bol d’Or s tým, že výsledky týchto pretekov už budú započítavané do sezóny 2017.

Tím pôjde na litrovom BMW S1000RR špecifikácie Superstock a mal by sa zúčastniť celého šampionátu okrem japonskej Suzuky, kde štartujú iba továrenské tímy, a teda tu nepôjdu súkromné ​​tímy kategórie Stock. O chod celého tímu sa stará tímový manažér Karsten Wolf, ktorý má množstvo skúseností s vedením tímu v tomto seriáli. Karsten sa vyjadril k plánom pre nadchádzajúce dve sezóny slovami: „Chceme sa presadiť medzi najlepšie tímy na svete. V sezóne 2016 sú plány jasne dané, na konci pretekárskeho roka by sme sa chceli pohybovať v najlepšej desiatke kategórie Stock. V sezóne 2017 to dúfajme bude omnoho lepšie a naše ambície sú dochádzať medzi troma najlepšími, aby sme sa na konci sezóny pohybovali v prvej päťke najlepších tímov.“

Ďalšou veľmi dôležitou tvárou tímu Gert56 bude Franky Heidger, ktorý má pozíciu trénera jazdcov a ako koordinátor bude formovať tvár a smer tímu k čo najlepším výsledkom. Sezóna vytrvalostných pretekov odštartuje v apríli a pevne dúfame, že sa vďaka tomuto tímu nájde väčšiu sledovanosť týchto pretekov pohľadom českého fanúšika.

Text a foto: Tlačová správa Kimura RT