Svitok v Monze dve sekundy od bodov

Richard Karnok

Nedeľný program svetového superbikového šampionátu na legendárnom  okruhu v talianskej Monze zahájili preteky triedy FIM Cup Superstock  1000, kde sa so slovenským tímom SK Energy predstavil Slovák Tomáš  Svitok.

Po úvodnom podujatí v holandskom Assene bolo tentoraz cieľom  znížiť stratu na najlepších a pokúsiť sa vybojovať umiestnenie v  bodovanej pätnástke.

Tréningy sa preto niesli v znamení nastavenia motocykla Ducati 1098R,  skúšal sa nový motor a nové diely. V kvalifikácii Tomáš obsadil 27. miesto. V samotných pretekoch, ktoré museli byť pre pád niekoľkých  pretekárov prerušené a znova odštartované, sa 20-ročný pretekár dotiahol  do skupiny bojujúcej o bodované priečky, no po technickom probléme s  quick shifterom, elektronickou súčiastkou, ktorá má na starosti radenie  rýchlostí bez ubratia plynu, skončil na 17. mieste, len dve sekundy od  bodovaného umiestnenia. Preteky boli plné skvelých súbojov a o  vyrovnanosti poľa svedčí aj skutočnosť, že za Tomášom skončil  HolanďanTen Napel, ktorý v predchádzajúcom podujatí bojoval o popredné  priečky.

Tomáš Svitok:
„V tréningoch sme mali veľmi veľa práce, skúšali sme nový motor,  nastavovali sme prevody a pred kvalifikáciami som sa cítil na dobré  umiestnenie. Keď som sa však do rozhodujúcej časti kvalifikácie vybral s  novou pneumatikou, tak som mal smolu, pretože sa mi vždy niekto pomalší  priplietol do stopy, stratil som tým potrebný čas a navyše ma to aj  vyviedlo z koncentrácie. Preto som nebol z 27. miestom na štarte  spokojný, no v pretekoch sa mi podarilo dobre odštartovať. Krátko nato  však boli preteky prerušené a šlo sa odznova. Štart bol výborný, hneď  som sa dostal o niekoľko miest dopredu a postupoval som ďalej. Bojovali  sme v skupine o body, ale dve kolá pred koncom mi prestal fungovať quick  shifter, a tak som sa musel rozlúčiť s myšlienkou o bodoch, hoci som  vedel, že oboch súperov predo mnou som mohol poraziť… Aj napriek tomu  však z Monzy odchádzam spokojný.”

Luboš Gréč, spolumajiteľ tímu:

„Je nám ľúto, že sme nakoniec pre technické problémy nebodovalli, no  oproti predchádzajúcemu podujatiu sme sa posunuli vpred, krok za krokom  postupujeme nahor a preto veríme, že výsledky budú ešte lepšie. V Monze  to vôbec nebolo jednoduché, tento okruh motocyklom Ducati celkovo  nevyhovuje a svedčia o tom aj výsledky pretekárov tejto značky v triede  Superbike. O to viac sme radi, že sa preteky pre nás vyvíjali pozitívne. Celkovo teda v našom tíme vládne spokojnosť.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *