Skvělý start sezóny pro Ondřeje Honzáka ve Valencii

Desetiletý Ondřej Honzák z Prahy má za sebou první závod sezóny 2017 ve španělském mistrovství CEV, které se konalo ve Valencii na okruhu Ricarda Torma. Pro Ondru to byl první ostrý start v závodech na velkých okruzích v juniorské kategorii Moto4 v barvách Eurotradis racing teamu.

Průběh celého závodního víkendu a předchozích testovacích dnů však nebyl zdaleka tak perfektní, jak by se mohlo zdát. Od prvních volných tréninků se nejspíše díky chladnému počasí nedařilo nikomu ani zdaleka přiblížit časům z minulého roku a ani nám se nedařilo přiblížit časům, které jsme zde zajeli cca před měsícem během testů. Počasí se postupem času vylepšovalo a také časy se začaly lehce zlepšovat, ale zdaleka ne podle představ.

V sobotní první kvalifikaci jsme bohužel kvůli technickému problému neobjeli ani kolo, a tak jsme museli spoléhat na druhou kvalifikaci, kde byla motorka již ve 100 % kondici. Ondra se celý kvalifikační trénink kolo od kola zlepšoval až z toho nakonec bylo 7. místo na startovním roštu, které se rovnalo 6. místu ve své kategorii Moto4. Byla z toho tedy třetí řada s čímž jsme byli více jako spokojeni, stejně tak celý team byl výkonem překvapen.

Start do nedělního závodu se povedl na výbornou a Ondra najížděl do první zatáčky dokonce z třetího místa. Dva jezdci, které Ondra předjel na startu se během prvních pár kol dostali zpět na své pozice a Ondra tak zůstal na 6. místě, kde sváděl tvrdé boje především s Freddiem Heinrichem, kterého dobře zná z minulých dvou let, kde spolu sváděly boje na motorkách MiniGP. Do cíle to Ondra nakonec zvládl na 5. pozici mezi motorkami Moto4 což je výsledek, na který bychom před prvním závodem ani nepomysleli. Děkujeme moc celému teamu za skvělou práci a také naším partnerům, bez kterých bychom nemohli fungovat.

Otec Ondry k tomu řekl: „Samotný výkon v závodu byl naprosto parádní a velmi dobře zvládnutý. I když se Ondrovi podařilo vyrobit pár chybek, tak bojoval velmi statečně a svým výkonem si vybojoval respekt jak u soupeřů, tak v teamu. Jsme za to všichni moc rádi a již teď máme splněno to co jsem myslel, že by mohlo přijít ve druhé půlce sezóny. Umístění v top5 je pro nás velmi povzbuzující do dalšího tréninku a závodů.“

Ondra k samotnému závodu řekl: „Před startem do závodu jsem byl nervóznější než kdy jindy. Start se mi velmi povedl a předjel jsem několik soupeřů. Během prvních pár kol, mě pak někteří předjeli zpět a já jsem nebyl schopný udržet jejich tempo. Nakonec mě dojel i Freddie,se kterým jsem po zbytek závodu bojoval až do cíle. Jednou mě i předjel, ale když jsem jel za ním, tak jsem viděl, že jsem rychlejší, a tak jsem jezdil pár kol na za ním a počkal, až budou 2 kola do konce a předjel ho na rovině z větru. To se mi pak podařilo udržet až do cíle. S výsledku mám velkou radost a už se těším na další závody.“

Další závod se jede již za 4 týdny 28.5.2017 na okruhu Barcelona – Catalunya, kde jsme zatím ještě nejeli a již teď se na něj moc těšíme.

Text: Ondřej Honzák