Rozhovor: Jaroslav Černý pred 24-hodinovkou v Le Mans

Richard Karnok

PLUS LIVE VIDEO Z BOXU – V utorok absolvovali pretekári a tímy v Le Mans posledný tréning pred oficiálnym programom prvého podujatia Majstrovstiev sveta Endurance, pričom vo štvrtok už pôjde do tuhého, keď na nich čakajú oficiálne voľné tréningy a kvalifikácie.

Počínanie si francúzskeho tímu a nášho reprezentanta môžete sledovať aj online na záberoch z kamery umiestnenej priamo v boxe tímu:

Po daždivých testoch z konca marca má za sebou prvý suchý tréning aj Jaroslav Černý, ktorý na podujatí štartuje ako pretekár domáceho tímu Yamaha LMD Moto Journal 63, kde sa predstaví s Talianom Lucom Marconim a Francúzom Erwanom Quelletom. Hneď po tréningu sme sa s Jarom skontaktovali, aby sme sa dozvedeli čo mu priniesol práve utorkový deň, kedy zajazdil čas v hodnote 1:41 min.

Jaro, vyzerá to tak, že si na Yamahu rýchlo zvykáš…
Áno, motorka mi sadla a postupne to ide lepšie a lepšie…

Takže ti vôbec neprekáža to, že si vlani jazdil dvojvalec a teraz štvorvalec?
Nie, to vôbec, pre mňa je to motorka ako motorka, má dve kolesá a aj tu treba dávať plný plyn 😀 . Skôr si ale musím zvykať na novú trať. Minule pri testoch sme tu jazdili len na mokrej trati, takže dnes to bolo prvý raz na suchu.

A čo hovoríš na okruh v Le Mans?
Je to super trať, relatívne jednoduchá, teda až na tú úvodnú pasáž po štarte. To je brutál…

Myslíš tú rýchlu zákrutu po štarte a vzápätí šikanu?
Presne. Tam to treba naozaj vedieť a ja tam ešte stále strácam nejakú tú desatinku…

Ako si zvykáš na pneumatiky Michelin?
Na vodu sú úplne super, lepšie som nikdy nemal. A rovnako dnes na suchu som svoje najrýchlejšie kolo dal na gume, ktorá mala za sebou nejakých tridsať kôl. Na dlhé preteky sa teda javí ako ideálna.

Najbližšie ťa čaká až voľný tréning vo štvrtok, či ešte máte nejaký tréning?
Až vo štvrtok, ale dnes som toho nakrúžil celkom dosť, tak ten voľný deň sa hodí.

Ako sa robí kompromis v nastavení motorky, o ktorú sa budú deliť traja jazdci?
Vcelku sme nemali problém, páčky, stúpačky a vlastne aj podvozok, dá sa povedať, že hlavne s Marconim vyžadujeme to isté.

Aj ste sa v tíme bavili o nejakých cieľoch pre preteky?
Ja nechcem nič vravieť, ale v tíme snívajú o pódiu v triede Superstock… Všetko to bude o tom, či to nerozbijeme a či bude fungovať technika. A nesmie chýbať kus šťastia, o ktorom práve vytrvalostné preteky sú. Ja som na Endurance po desiatich rokoch, takže nemôžem niečo predpovedať, sám som zvedavý ako to pôjde.

Ideš vo francúzskom tíme a práve o Francúzoch je známe, že angličtina nie je ich silnou stránkou, ako sa dorozumievate? 🙂
Je to pravda, anglicky vie len šéf a ostatní len pozerajú 🙂 Ale je to v pohode, nie je to problém. A s Marconim sa bavíme anglicky v pohode.

Jaro, vďaka za odpovede, držím palce, nech vás v tíme hlavne sprevádza to potrebné šťastie.

Zhováral sa Richard Karnok
Foto: Team LMD Moto Journal 63

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *