Po smolném úvodu veze Filip Řeháček body z mistrovství Evropy

O uplynulém víkendu se český motocyklový závodník Filip Řeháček, člen Brno Circuit Junior Racing Team, zúčastnil ve Španělsku na okruhu The Circuito de Jerez-Ángel Nieto dalšího závodu mistrovství Evropy FIM CEV Repsol European Talent Cup, který se jede na motocyklech Honda kategorie Moto3.

Stejně jako ve všech závodech tohoto šampionátu probíhají ve čtvrtek a v pátek volné tréninky, následované dvěma kvalifikacemi a nedělními závody. Počasí tentokrát závodům přálo a celý podnik proběhl bez deště za teplot kolem 30°C.

První čtvrteční trénink byl velmi dobrý, motorka fungovala výborně a tým i Filip šli do druhého tréninku s cílem nasbírat data, najet si trať, zlepšit stopu a znovu zlepšit čas. To se bezezbytku povedlo, ale 5 minut před koncem tréninku byl Filip příliš rychlý v zatáčce číslo 11 a následoval pád, který naštěstí skončil bez zranění i výraznějšího poškození motorky. Jediným problémem byl totálně zničený výfuk, který bylo nutné do posledního čtvrtečního tréninku nahradit standardním výfukem s nižším výkonem.

„Při nájezdu do 11. zatáčky jsem byl příliš rychlý, podle dat z telemetrie asi o 7 km/h víc než v předchozích kolech. Snažil jsem se to s motorkou ustát, ale i kvůli poryvům větru mi uklouzlo přední kolo a následoval pád. Naštěstí vše dopadlo dobře a za dvě a půl hodiny jsem nastoupil do třetího čtvrtečního tréninku. Jsem strašně rád, že se mi po pádu i s o něco slabší motorkou kvůli použitému náhradnímu výfuku podařilo vrátit zpátky na své původní časy a byl jsem schopen jezdit stejně rychlá kola jako na začátku dne,“ prohlásil po čtvrtečním tréninkovém dni Filip Řeháček.

V pátek byly v plánu dva tréninky a na druhý se podařilo díky neuvěřitelnému nasazení výrobce, společnosti RP Tuning, ze dne na den vyrobit výfuk nový a dopravit ho na druhý konec Evropy. Tým na motorce skvěle zapracoval, připravil ji s novým výfukem, ale už po pár kolech následoval bohužel nucený stop. Na motorce přestala fungovat spojka a bylo velmi obtížné řadit dolů. V dalších testech tak nemělo smysl pokračovat.

První sobotní kvalifikace přinesla 24. místo, které ale představovalo ztrátu jen 1,6 sekundy na prvního, přičemž Filip byl v jediné sekundě s celkem 20 jezdci. I když jde pouze o „juniorku“ v evropském Moto3, je závodní pole čítající kolem 50 jezdců extrémně vyrovnané.

Do prvního závodu se Filipovi podařilo odstartovat velmi dobře a od prvního kola se držel ve skupince na 20. místě a postupně se propracovával dopředu. Bohužel v okamžiku, kdy se propracoval na 15. bodované místo musel kvůli technické závadě – spadlému řetězu – ze závodu 5 kol před koncem odstoupit. V druhém závodě se kvůli strkanici po startu dostal na 27. pozici a začal stíhací jízdu o možné body. První část startovního pole se postupně rozdělila na tři skupinky a Filip byl až ve třetí z nich. Postupně se prokousal na její čelo a následně dojel i druhou skupinu, kde se mu podařilo během několika následujících kol dostat opět do jejího vedení s nevelkou ztrátou na vedoucí jezdce. Vzhledem k tomu, že se závody této kategorie jedou jen na 15 kol, nebyla už šance na další postup startovním polem, i tak si ale Filip dojel pro zatím nejlepší umístění letošní sezóny v mistrovství Evropy a veze domů 1. bod za skvělé 15. místo se ztrátou jen 8 vteřin na vedoucí skupinu.

„Hodně mě mrzelo odstoupení z prvního závodu, viděl jsem, že mám na to bojovat nejen o první evropský bod, ale že bych nemuselo skončit u jediného, reálně jsem mohl útočit i na P13. Ale ze všeho nejdůležitější pro mě byl zajetý čas, který jsem si oproti kvalifikaci zlepšil o další půl vteřinu a na nejrychlejšího ztrácel jen vteřinu. I díky tomu jsem věděl, že v druhém závodě musím zatahat a bude šance se na bodovanou pozici dostat. Musím ale říct, že je to nejlepší i nejtvrdší závod mé dosavadní kariéry. Ostatní jezdci nedají ani jednu pozici zadarmo a kontakty a lokty jsem během závodu ani nepočítal. Je to rozhodně skvělá škola a za výsledek jsem strašně rád. Moc děkuji týmu a všem, kdo mě podporují, a věřím, že budu moci tenhle výsledek v dalším závodu na trati v Albacete už přespříští víkend zopakovat nebo i vylepšit,“ prohlásil Filip Řeháček po nakonec úspěšných závodech.

V říjnu čekají Filipa ještě dva závody, již zmíněný okruh Albacete ze stejného evropského šampionátu, jako byly tyto závody, a už o týden později mistrovství Španělska Campeonato de España Cetelem de Velocidad PreMoto 3 opět na okruhu v Jerezu.