MS sajdkár sa predstavia na Slovakia Ringu

Richard Karnok 1

Milovníci a pamätníci pretekov sajdkár na Masarykovom okruhu v Brne sa môžu tešiť, že po rokoch sa majstrovstvá sveta obľúbenej disciplíny vrátia do našich končín. Nebude to však v Brne, ktoré je historicky späté práve s pretekmi sajdkár, ale o necelých dvesto kilometrov juhovýchodne na Slovakia Ringu.

Aktuálni majstri sveta, bratia Birchallovci z Británie

Práve na slovenskom auomotodróme sa totiž 12. mája v rámci svetového šampionátu Endurance uskutoční druhé podujatie sedemdielneho seriálu majstrovstiev sveta sajdkár. Práve sajdkáry boli vždy mimoriadne obľúbené v radoch fanúšikov, no pre nezáujem promotérskej spoločnosti Dorna boli v polovici 90. rokov celkom vytlačené z podujatí klasických MS. V roku 1997 dokonca sajdkáry stratili štatút svetového šampionátu, no od roku 2010 je im tento titul právom prinavrátený.

Najväčšou hviezdou histórie je Švajčiar Rolf Biland, ktorý vybojoval sedem titulov šampióna, pričom niekoľko ďalších mu uniklo doslova o vlások. Diváci v Brne zažili jeho víťazstvá ako na starom, tak aj na novom okruhu a spolu ich na juhu Moravy vybojoval desať! Viac celkových prvenstiev v celkovom hodnotení má síce Brit Steve Webster, no „len“ štyri z toho majú hodnotu titulu MS, ostatné sú víťazstvami pohára.

V roku 2018 budú o hattrick bojovať bratia Ben a Tom Birchallovci z Británie, šampióni z ostatných dvoch sezón. V majstrovstvách sveta jazdia sajdkáry so štvortaktnými motormi s obsahom do 600 cm³.

V spojení s vytrvalostnými pretekmi svetového šampionátu budú sajdkáry skvelým doplnením jedinečného víkendu, ktorý nás v strede mája na Slovakia Ringu čaká.

Kalendár MS sajdkár 2018:
21. 4. Le Mans FRA
12. 5. Slovakia Ring SVK
23.-24. 6. Sachsenring GER
31. 6. – 1. 7. Pannonia-ring HUN
19. 8. Assen HOL
8. – 9. 9. Grobnik CRO
6. 10. Oschersleben GER

Text: Richard Karnok
Foto: www.birchallracing.com

Jeden komentár k článku “MS sajdkár sa predstavia na Slovakia Ringu

  1. To je správna cesta, postupne získavať skvelé podujatia. Ešte zabrať v propagačnej kampani a bude tu atmosféra komplet.
    Tešíme sa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *