Michal Búlik v Španielsku prvýkrát v top 5

Richard Karnok 1

Šieste preteky španielskeho šampionátu ESBK sa konali uplynulý víkend vo Valencii. Čerstvo šestnásťročný slovenský reprezentant Michal Búlik si dokázal vo svojej premiérovej sezóne výrazne vylepšiť svoje maximum keď v triede supersport obsadil ôsme a piate miesto.

Valencia privítala všetkých krásnym slnečným počasím, ktoré vydržalo celý víkend. To sa prejavilo aj vo výsledkoch, keď najrýchlejšie časy v triede Supersport/Open 600 patrili k najrýchlejším za posledné roky. Oba štvrtkové a piatkové tréningy si Michal Búlik jazdiaci v českom tíme New2 Project posúval svoje maximum na tejto trati. Vďaka testom boli časy na kolo veľmi rýchle a v tíme vládla spokojnosť. V sobotnej kvalifikácii ešte posunul svoje maximum a obsadil celkovo 14. miesto, deviate v triede supersport.

V prvých pretekoch, ktoré sa konali v sobotu, Michal dobre odštartoval a držal deviatu pozíciu. Do polovice pretekov sa skvelými časmi dokázal držať v prvej skupine, ktorá sa odpútala od zvyšku štartového poľa. V desiatom kole mu začalo tvrdnúť pravé zápästie, čo malo za následok spomalenie tempa. Stratil kontakt so skupinou, ale dobrým tempom udržal za sebou ďalšieho jazdca a v cieli obsadil výborné deviate miesto, ôsme v triede supersport.

Dobrý výsledok zo soboty znamenal štart do nedeľných pretekov z deviateho miesta. Z prvej desiatky malo až osem jazdcov skúsenosti z majstrovstiev sveta. Štart do pretekov bol slabší a nasledoval prepad na dvanástu pozíciu. Cieľom prvého kola však prešiel už na ôsmom mieste. V druhom kole malo niekoľko jazdcov ťažký pád a jazda bola prerušená. Po reštarte držal Michal deviate miesto, no v druhom kole opäť nasledoval hromadný pád a preteky boli prerušené opäť. Tretí reštart  bol už len na šesť kôl. Michal v ňom dokázal udržať svoju pozíciu. V závere sa mu podarilo dosať sa o jedno miesto dopredu a v cieli obsadil ôsme miesto celkovo, piate v triede supersport, čo je zatiaľ jeho najlepší výsledok v Španielsku.

Michal Búlik:

„Skvelý víkend vo Valencii sme si všetci veľmi užili. Veľmi mi pomohli testy na tejto trati a účasť môjho kamaráta Ondřeja Vostatka v našom tíme New2 Project. Má veľa skúseností a aj vďaka nemu sa dokážem na trati lepšie zrýchľovať. V prvých pretekoch som na to tlačil od začiatku a do polky jazdy som sa držal v prvej skupine. Potom mi však začalo tvrdnúť zápästie a nevedel som udržať tempo prvej skupiny. Napriek tomu sme zajazdili výborný výsledok. V nedeľu som bol na štarte trochu nervózny, keď som si ako nováčik a najmladší zo všetkých na štarte uvedomil aké mená stoja okolo mňa. O to viac som sa snažil udržať sa v kontakte a získať čo najlepší výsledok. Napriek opakovaným štartom a tesným vyhýbaniam sa pádom som si udržal koncentráciu a pre seba a pre tím doviezol najlepší výsledok sezóny.

Veľmi by som chcel poďakovať môjmu tímu New2 Project, ktorý pre mňa robí maximum. Všetci tvrdo pracujú aby som mohol byť rýchlejší a je to vidieť v každej jazde. Ďalej Lacovi Lorenzo Šinkovi, ktorého obrovské skúsenosti robia zo mňa lepšieho a rýchlejšieho jazdca. Na záver by som pogratuloval môjmu novému tímovému kolegovi a kamarátovi Ondřejovi Vostatkovi k fantastickému tretiemu miestu a poďakoval mu, že mi pomáha sa zrýchliť. Teraz ma čaká veľa učenia, som prvákom na Gymnáziu F. V. Sasinka v Skalici a mám pred sebou ťažké obdobie, kedy musím dohnať všetko zameškané. Pred nami je posledný víkend v španielskom Jereze a  našim cieľom je priblížiť sa výsledkom z Valencie.“

TS Michala Búlika

Jeden komentár k článku “Michal Búlik v Španielsku prvýkrát v top 5

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.