Michal Búlik bodoval v Albacete

Richard Karnok

Juniorský reprezentant Slovenska, 12-ročný Skaličan Michal Búlik, má za sebou prvé preteky medzinárodných majstrovstiev Španielska. Z kraja Dona Quijota de la Manchu si vezie domov 6 bodov za 15. a 11. miesto.

Pretekársky víkend, do ktorého zasiahli pretekári 26-tich národností, začal už vo štvrtok voľnými tréningami, ktoré pokračovali i v piatok.
V sobotu boli na pláne dve kvalifikácie a prvý z dvoch pretekov Michalovej triedy 85 GP/Moto4. V úvodnom kvalifikačnom tréningu sa Michalovi nedarilo dostať do adekvátneho tempa a jeho dosiahnutý čas stačil na 13. miesto.
V druhom si všetci jazdci najskôr vyskúšali štartovú procedúru. V prvej časti jazdili v skupinách, čo na zlepšenie času nebolo. Potom sa Michal osamostatnil a v poslednej časti tréningu zajazdil okruh v čase, ktorý ho dostal na ôsmu pozíciu. V súčte najrýchlejších časov z oboch kvalifikácii to znamenalo 9. priečku na štarte z 35-tich pretekárov triedy 85GP/Moto4.
Predpoveď počasia na víkend nebola priaznivá, no zatiaľ sa nenapĺňala. To sa ale zmenilo v priebehu prvých pretekov.

Po štarte a nájazde do prvej zákruty Michala zblokoval jeden zo súperov, čo znamenalo prepad poľom. Niekoľko pozícií získal späť, ale po pár odjazdených kolách sa z mrakov nad traťou spustil dážď a preteky boli zastavené. Nasledovala výmena pneumatík za mokré, tri tréningové kolá a reštart pretekov na 5 kôl. Jazdilo sa za hustého dažďa a na mokre toho Michal veľa odjazdené nemá. Bola to jeho druhá skúsenosť s vodou na trati. Počínal si opatrne a cieľom šprintu prešiel na 19. mieste celkovo a 15-tom v hodnotení triedy Moto4.

V nedeľu sa počasie umúdrilo ale i tak nad okruhom panovali nízke teploty a fúkal silný protivietor. Štart z 9. pozície sa príliš nevydaril, napriek tomu po prvom kole už Michal opäť atakoval 9. priečku. V úvode sa držal prvej skupiny, no po chybe v treťom kole prišiel o kontakt a jazdci bojujúci o víťazstvo sa začali vzďaľovať. Jazdil sám a v silnom protivetre nedokázal držať tempo, čo spôsobilo i ochladnutie pneumatík a stratu gripu. To v záverečnom kole využili dvaja súperi a odsunuli Michala na 12. priečku celkove a 11-tu v hodnotení triedy Moto4.

Očakávania pred víkendom sme mali väčšie, ale na druhej strane to prebehlo bez pádu a vezieme domov prvé body. Motorka bola rýchla a chlapci z tímu Héctora Faubela pracovali perfektne. Veríme, že v nasledujúcich pretekoch na tom budeme lepšie.

Michal Búlik, jazdec: „Na preteky v Albacete som sa veľmi tešil. Škoda počasia, pretože to mohlo byť lepšie. Prvé preteky mi ukázali, kde mám rezervy a v čom sa musím zlepšiť. Z výsledkov som trochu sklamaný ale verím, že do ďalších pretekov v Barcelone budem pripravený lepšie. Tím Fau55 Racing pracoval na sto percent a motorka je fantastická!“

Milan Búlik, otec pretekára: „Ja som s výsledkom spokojný. Ukázal nám, kde má Michal rezervy, ale aj že máme priestor na zlepšenie. Po minuloročných problémoch s motocyklom musí Michal nájsť svoj pokoj. Motorka tímu Fau55 Racing je naozaj vysoko konkurencieschopná a tím okolo šéfmechanika Fausta Martinéza patrí určite k najlepším. Verím, že s ich prístupom a Michalovou snahou sa v priebehu sezóny určite dostaneme vyššie.“

Ďakujeme celému tímu FAU55 Racing, všetkým našim partnerom a fanúšikom za podporu.

Ďakujeme partnerom:
BOS Búlik s.r.o., Redox Lučenec, BRS Technology, Auto Kelly Slovakia s.r.o., RSTmoto cz, Paolo Slovakia, Boneko a.s., Maco Racing Team, Dunlop, ITR Racing Parts, Pizza Apetito, Šperk Holíč s.r.o., Moto-cup.sk, TM Sport, Slovenská motocyklová federácia.

Tlačová správa Michal Búlika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *