Majstrovstvá sveta Endurance smerujú na Slovakia Ring!

Richard Karnok 3

Po svetových automobilových šampionátoch sa Slovakia Ring dočká aj pretekov majstrovstiev sveta motocyklov. 24. júna 2017 sa práve na tomto okruhu uskutoční piate podujatie vytrvalostných majstrovstiev sveta motocyklov, pričom na pretekárov a tímy šampionátu budú čakať osemhodinové preteky. Slovenskí priaznivci navyše budú môcť na vlastné oči vidieť v akcii aj úspešný slovenský tím Yamaha Maco Racing.

Len prednedávnom Slovakia Ring navštívili zástupcovia Medzinárodnej motocyklovej federácie FIM, riaditeľ komisie cestných pretekov Rezső Bulcsu a člen komisie Igor Eškinja, aby skontrolovali trať a predniesli pripomienky, ktoré treba splniť, aby mohol slovenský okruh dostať licenciu FIM pre organizovanie pretekov svetového motocyklového šampionátu. Z výsledkov ich šetrenia vyplýva, že sú to doslova len kozmetické úpravy, ktoré sa budú musieť na Slovakia Ringu vykonať, aby mohol uvedenú licenciu získať. Následne tak bude Slovakia Ring zaradený do kalendára Endurance World Championship, v ktorom je zatiaľ v termíne 24. júna uvedené TBA.

Nový ročník majstrovstiev sveta Endurance sa začal netradične už v septembri tohto roku slávnymi 24-hodinovými pretekmi Bol d´Or na okruhu v Le Castellet a pokračovať bude marcovým podujatím, 12-hodinovkou v Portuglasku. O mesiac neskôr bude nasledovať 24-hodinový maratón v Le Mans, v máji osemhodinové preteky v nemeckom Oscherslebene a v júni sa už priaznivci motocyklových pretekov stretnú na Slovakia Ringu, pričom naši fanúšikovia tak budú môcť po prvý raz na vlastné oči na domácej pôde uvidieť slovenský motocyklový tím Yamaha Maco Racing, ktorý novú sezónu zahájil fantastickým štvrtým miestom na 24-hodinovom podujatí Bol d´Or. Sezónu šampionátu potom v júli uzavrú osemhodinové preteky v japonskej Suzuke.

Preteky Endurance sú mimoriadne zaujímavé nielen tým, že sa ich zúčastňujú aj tímy podporované motocyklovými továrňami, ktoré do pretekov často nasadzujú aj hviezdy svetových šampionátov Superbikov či MotoGP, ale aj mimoriadne náročnou a efektnou nočnou jazdou, jedinečnú atmosféru navyše dopĺňajú aj striedania pretekárov v boxe spojené s výmenami pneumatík a dopĺňaním paliva.

Kalendár EWC 2016 / 2017:
18.09.2016 – 24 Hodín Bol d´Or Le Castellet
18.03.2017 – 12 hodín Portimão
16.04.2017 – 24 hodín Le Mans
20.05.2017 – 8 hodín Oschersleben
24.06.2017 – 8 hodín Slovakia Ring
30.07.2017 – 8 hodín Suzuka

Text: Richard Karnok
Foto: Yamaha Maco Racing Team a fimewc.com

3 komentárov k článku “Majstrovstvá sveta Endurance smerujú na Slovakia Ring!

  1. a ja si myslim, že by sa kludne mohli na Slovakiaringu ist aj preteky MotoGP, len to zazemie chyba, nie je kam dat paddock a tribun je velmi malo. Ale nadsenie organizatorov by to mohlo eliminovat, urcite by sa s tym popasovali – piloti by mohli parkovat svoje motorhomes na privatoch po okoli, pripadne druzstevnici by mohli dat vynimku na parkovanie na kukuricnom poli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *