Maco Racing Team na 24-hodinovke v Le Mans 2024

Richard Karnok

Vo francúzskom Le Mans cez víkend odštartoval nový ročník majstrovstiev sveta vytrvalostných pretekov cestných motocyklov. Na štarte sa predstavil aj slovenský tím Maco Racing, ktorý vstúpil do 22. sezóny v tomto šampionáte.

Slovenský tím, ktorý počas celej kariéry na majstrovstvách sveta štartuje s motocyklami značky Yamaha, má na svojom konte pódiá a umiestnenia v top 5 a takisto bol aj najlepším súkromným tímom seriálu, pričom v celkovom hodnotení skončil šiesty. S podobnými cieľmi nastupoval aj do sezóny 2024.

Ako pretekári sa za tím Maco Racing v Le Mans predstavili Martin Vugrinec z Chorvátska, Takeshi Ishizuka z Japonska a Martin Choy z Bulharska, náhradníkom bol rakúsky pretekár Max Melzer. Už v prvej kvalifikácii zažil ťažkú chvíľu Vugrinec, ktorý si pri páde zlomil nohu, musel byť prevezený do nemocnice a z podujatia bol vyradený. Pád v kvalifikácii zažil aj Ishizuka. Na štartovom rošte patrila slovenskému tímu 26. pozícia. Po štarte pretekov sa tím postupne prepracoval do druhej desiatky, ale v polovici 24-hodonových pretekov spadol Melzer a motocykel bol poškodený natoľko, že už ho nebolo možné opraviť. Preteky sa tak pre slovenský tím skončili predčasne.

Martin Kuzma, majiteľ tímu:

„Na sezónu 2024 sme nasadili novú posádku a rezervného jazdca. Po testoch to vyzeralo všetko ok, ale ako to už v tomto športe chodí všetko sa môže zmeniť a presne to sa nám stalo počas tohto víkendu. Podmienky na jazdenie na motocykli boli náročné, bola zima a vlhko. Plán bol jasne daný, v pokoji sa kvalifikovať a koncentrovať sa na preteky. Problém nastal v prvej kvalifikácii, keď Martin Vugrinec vo svojom druhom výjazde stratil asi na nejakej nečistote na dráhe grip, zranil sa a nemohol pokračovať ďalej. Kvalifikačná motorka sa opravila, lebo sme nechceli použiť v kvalifikácii motocykel preteky. Pokračoval Martin Choy a potom Takeshi Ishizuka, ale následkom pádu sa motorka zastavila a nemohol pokračovať ďalej. V druhej kvalifikácii mal ale Takeshi hneď v úvode pád a zase nemohol pokračovať.

Nakoniec z toho bolo 26. miesto na štarte, čo ale nebol problém. Do pretekov sme nezohnali rezervného jazdca, ktorý by mal viac skúsenosti z pretekov endurance, a tak sme nasadili nášho Maxa. Bolo to pre neho ťažké, ale plán bol dostať sa long stintami až do druhého dňa, kde sme chceli ísť stinty s Martinom a Takashim, ktorí jazdili rýchlejšie časy. Zastávky v boxe boli dobré, opäť vychádzali na sto percent, patrili sme medzi najrýchlejšie tímy na pit stopoch. Žiaľ, o tretej hodine ráno, keď už sme čakali na ďalší pit stop prišiel ďalší pád a ten nás donútil odstúpiť z pretekov. Prvýkrát od roku 2018 sme teda cieľ pretekov v Le Mans nevideli. Martinovi Vugrincovi prajem rýchle uzdravenie. Náš tím hneď začína prípravu na ďalšie preteky svetového šampionátu, na osemhodinovku v belgickom Spa. Ďakujem našim partnerom za pomoc a fanúšikom za podporu.“

Tlačová správa Maco Racing Teamu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *