Karel Abraham ukončil pretekársku kariéru

Richard Karnok

Len traja českí pretekári si v histórii svetového motocyklového šampionátu mohli užiť radosť z víťazstva vo veľkej cene svetového šampionátu. František Šťastný, Lukáš Pešek a Karel Abraham. A práve tretí menovaný, 29-ročný Abraham, dnes oznámil koniec pretekárskej kariéry.

Abraham vstúpil do majstrovstiev sveta v roku 2005 vo svojich pätnástich rokoch v triede 125 cm³. Po dvoch rokov nasledoval prestup do triedy 250 cm³, ktorú v roku 2010 vo svetovom šampionáte nahradila trieda Moto2. Hoci sa v prvej časti sezóny brnianskemu pretekárovi pre problémy s technikou nedarilo, po zmene motocykla sa zaradil medzi najlepších pretekárov. V japonskom Motegi po prvýkrát vystúpil na pódium, keď obsadil tretie miesto a na záver sezóny v španielskej Valencii po vynikajúcom výkone zvíťazil a celkovo skončil v Top 10.

Pred sezónou 2011 sa Abrahamovi naskytla možnosť prestúpiť do kráľovskej triedy MotoGP a pre vtedy 20-ročného pretekára to bola veľká dilema, keďže v triede Moto2 mohol patriť medzi favoritov na najvyššie priečky, zatiaľ čo v MotoGP by prichádzal do neznáma a s málo šancami na úspech. Možnosť prestúpiť do kráľovskej triedy sa však už nemusela v budúcnosti naskytnúť a Abraham sa tak v roku 2011 objavil na štarte práve tam. Po výborných výkonoch, kedy sa dokázal umiestniť aj v prvej desiatke a bojoval dokonca o titul Rookie of the Year, nebolo pochýb, že rozhodnutie bolo správne.

V ďalších rokoch však prišlo trápenie s technikou, či vopred na neúspech odsúdené projekty CRT či ART, v ktorých český pretekár nemal šancu na presadenie sa. V roku 2016 preto skúsil šťastie v majstrovstvách sveta Superbike, kde však s pochybnou technikou nemal šancu na dobré umiestnenia. Pred sezónou 2017 však prišla ponuka od Aspara Martineza na návrat do MotoGP a na Abrahama čakala jedna z najlepších sezón. Napriek tomu, že štartoval na dva roky starom motocykli, dokázal vybojovať fantastické druhé miesto na štartovom rošte v kvalifikácii v Argentíne a výborným výkonom sa blysol aj v holandskom Assene, kde po stíhacej jazde skončil v cieli pretekov na siedmom mieste.

Pre roky 2019 a 2020 podpísal zmluvu s tímom Avintia, no hneď po skončení tohto ročníka MS prišlo k zákulisným bojom, keď španielsky tím podpísal zmluvu na sezónu 2020 s Francúzom Zarcom, aby si tak zabezpečil prísun kvalitnejšieho materiálu. Preto včera českému pretekárovi aj napriek platnej zmluve prišlo zo Španielska oznámenie o jej vypovedaní. Karel Abraham sa následne aj napriek možnosti pokračovať v MS v triede Moto2 rozhodol ukončiť svoju bohatú pretekársku kariéru.

Text a foto: Richard Karnok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *