Jorge Martinez uvedený do siene slávy MotoGP Legends

Richard Karnok

Španielsky 4-násobný majster sveta bol uvedený do Siene slávy na okruhu Ricarda Torma vo Valencii, kde sa cez víkend uskutočnia záverečné preteky tohtoročného šampionátu MotoGP.

Jorge „Aspar“ Martinez začal súťažiť na svetovej scéne v roku 1982 v triede 50 cm³ a svoj prvý titul šampióna získal v roku 1986 v kategórii 80 cm³. V roku 1987 dokázal obhájiť svoje celkové prvenstvo, keď zvíťazil v siedmich pretekoch a najlepšia sezóna naňho ešte len čakala.

V roku 1988 totiž značka Derbi vyvinula aj stroj pre triedu 125 cm³, pre ktorú od tejto sezóny začalo platiť pravidlo jednovalcového motora. Okrem tretieho titulu v rade v triede 80 cm³ teda v tej istej sezóne vybojoval aj prvenstvo v osminkách a stal sa tak posledným pretekárom MS, ktorý získal dve tituly šampióna v jednej sezóne. Československí fanúšikovia zažili v tom istom roku víťazstvá v oboch triedach aj na automotodróme v Brne.

Štyri tituly za tri roky, to je vizitka tohto úspešného Španiela, ktorý vo svetovom šampionáte jazdil až do roku 1997 a počas toho zvíťazil v 37 pretekoch veľkých cien.

„Ďakujem Carmelovi Ezpeletovi, ďakujem Dorne, ďakujem všetkým za túto poctu,“ vraví Martinez. „Pre mňa je to neuveriteľný deň, je pre mňa veľkou cťou byť v sieni slávy MotoGP. Počas ostatného týždňa som mnoho spomínal na moje prvé preteky, na moje prvé víťazstvo v Assene… Som veľmi, veľmi šťastný. Ďakujem veľmi pekne. Keď som bol dieťa, jediné, čo som chcel robiť, bolo jazdiť na motorke. Sú to emotívne spomienky a zážitky, je úžasné spomínať si pri týchto fotografiách z roku 1979, na spanie v stane a potom som tu na okruhu Ricarda Torma. V roku 1988 som presviedčal Carmela, aby sa postavila trať tu vo Valencii a priniesol sa sem svetový šampionát… Je to ako sen, keď tu vidím všetkých svojich priateľov, mojich jazdcov, moju rodinu, moju rodinu v paddocku… je to ako moje malé mesto. Mesto, v ktorom som žil najmenej 35 rokov! Vďaka všetkým, ktorí so mnou prežili aj ťažké chvíle a vďaka sponzorom, ktorí sú so mnou už toľko rokov, a ďakujem médiám… miliónkrát vďaka.“

Jorge Martinez sa pripojil k dlhému zoznamu velikánov, ktorí boli uvedení medzi legendy a patria medzi nich Giacomo Agostini, Mick Doohan, Geoff Duke, Wayne Gardner, Mike Hailwood, Daijiro Kato, Eddie Lawson, Anton Mang, Angel Nieto, Wayne Rainey, Phil Read, Jim Redman, Kenny Roberts, Jarno Saarinen, Kevin Schwantz, Barry Sheene, Marco Simoncelli, Freddie Spencer, Casey Stoner, John Surtees, Carlo Ubbiali, Alex Crivillé, Franco Uncini, Marco Lucchinelli, Randy Mamola, Kork Ballington, Dani Pedrosa, Stefan Dörflinger či Nicky Hayden.

Zdroj: motogp.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *