Jaro Černý hodnotí vystúpenie na Bol d´Or

Richard Karnok

Druhú tohtoročnú 24-hodinovku šampionátu MS Endurance má za sebou slovenský pretekár Jaroslav Černý, ktorý aj tentoraz svojím výkonom potvrdil, že je nielen mimoriadne rýchly, ale aj spoľahlivý a vďaka bohatým skúsenostiam patrí medzi top pretekárov.

Francúzsky tím LMD 63 Moto Journal, za ktorý Jaro štartoval, však v pretekoch veľa šťastia nemal, po páde Erwana Quelleta a technických problémoch nakoniec obsadil 21. miesto celkovo a desiate v triede Superstock.

„Dvadsaťštvorka Bol d´Or bola ťažká, ale unavený som bol po pretekoch tak akurát, na jar v Le Mans to bolo ešte o čosi ťažšie,“ vraví Černý. „Mali sme niekoľko problémov, Erwan mal malý pád, kvôli čomu sme stratili niekoľko minút a následne sme mali aj technický problém, ktorý nás pripravil o ďalšie dôležité minúty. To všetko nás stálo lepšie umiestnenie v cieli pretekov,“ dodáva. S výsledkom slovenský pretekár spokojný nie je, hoci úspechom je aj dokončiť tieto mimoriadne náročné preteky. „Možno áno, ale ja som chcel určite viac. Tak možno nabudúce, lebo tentoraz sme ciele určite nesplnili, ale sú to preteky Endurance a tie sú vždy aj o šťastí,“ neskrýva sklamanie z výsledku.

Slovenský pretekár za umiestnenie nemohol, on sám podával aj tentoraz výborné výkony, čo veľmi ocenili aj vo francúzskom tíme. „Viem, že som na to mohol tlačiť aj o trošku viac, ale za daných okolností už nemalo význam riskovať, po tých problémoch s technikou bolo potrebné preteky dokončiť,“ vraví Jaro, ktorý svoje prvé skúsenosti v šampionáte Endurance zbieral už pred desiatimi rokmi. Okrem toho musel v Le Castellet zápasiť aj s následkami zranenia ruky, ktoré si privodil v júni na Pannonia-ringu. „Samozrejme, že som to cítil, ale pri jazdení ma to nijako zásadne neobmedzovalo, akurát som vôbec nepoužíval spojku, všetko som radil dole s plynom. To bolo o niečo náročnejšie, keďže na Yamahe, na rozdiel od Ducati či BMW, systém podraďovania bez spojky nie je,“ vysvetľuje 29-ročný pretekár, ktorému vyhovoval aj tamojší okruh Paul Ricard. „Trať sa mi veľmi páčila, aj tá rovina, ktorá je naozaj nekonečná. Ľahký okruh to rozhodne nie je, ale viem, že by som tu za lepšej konštelácie dokázal ísť dosť vpredu.“

Jaro Černý sa už cez víkend predstaví na domácom Slovakia Ringu na záverečných pretekoch šampionátu Alpe Adria, kde bude v triede Superstock 1000 patriť medzi najväčších favoritov. V máji si tu počínal suverénne a nebyť nezavineného pádu na Pannonia-ringu, mohlo byť meno celkového víťaza šampionátu Alpe Adria iné. O svojich cieľoch pre Slovakia Ring ale Jaro vopred hovoriť nechce. „To si nechám pre seba, to nikdy nehovorím nahlas. Jedno je však isté, po tej 24-hodinovke nechcem až do piatku na Slovakia Ringu motorku ani vidieť :-)“

Text: Richard Karnok
Foto: Team LMD63 Moto Journal

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *