Jakub Kornfeil se objevil mezi vedoucími piloty

Jakub Kornfeil jezdil v roce 2018 nejslabší kategorii podesáté, letos poprvé však figuruje v tabulce vedoucích pilotů. Jeho týmový kolega Marco Bezzecchi letos vedl v kategorii Moto3 130 kol, skončil ale až ne třetím místě.

Jakub Kornfeil odjel nejvíce kilometrů v závodech kategorie Moto3

Titul mistra světa v kategorii Moto3 získal zaslouženě Jorge Martin, který vybojoval 11 pole position a 7x vyhrál, přitom vedl pouze ve 107 kolech. Rychlejší byl Marco Bezzecchi, který odjel na vedoucí pozici 130 kol, Kornfeilův týmový kolega se však stal s 24 pády nejčastěji padajícím pilotem. Jorge Martin havaroval pouze v devíti případech a Fabio di Giannantonio jen osmkrát, oba zaslouženě obsadili první dvě místa a Bezzecchi skončil až jako třetí.

V kategorii Moto3 se na vedoucí pozici objevilo 15 pilotů. Zajímavé je celkově páté místo Lorenzo Dalla Porty, který vedl 21 kol a zvítězil v San Marinu. Překvapením je také devátá pozice Alberta Arenase, který vyhrál závody v Le Mans a v Phillip Island, přitom vedl pouze 2 kola! Situaci mu usnadnila diskvalifikace Fabia di Giannantonia v Le Mans (za zkrácení šikany skončil di Giannantonio čtvrtý), Albert Arenas předčil svého slavnějšího týmového kolegu Andreu Migna.

Jorge Martin se stal letos zaslouženě mistrem světa

Jakub Kornfeil vedl 7 kol a celkově obsadil osmou pozici, pětadvacetiletý pilot stále čeká na své první vítězství. Kornfeil odjel 1757 kilometrů v závodech Moto3 a to znamená, že jako jediný pilot dokončil všechny letošní závody. Thajský pilot Nakarin Atiratphuvapat odjel 6637 kilometrů v tréninku a to znamená první pozici, v roce 2019 se s ním už bohužel nesetkáme.

Ve třídě Moto2 získal zaslouženě titul mistra světa Francesco Bagnaia. Tento pilot ujel na první pozici 124 kol a jeho rival Miguel Oliveira pouze 61 kol. Bagnaia navíc dokončil všech 18 závodů (ve Velké Británii se závody nekonaly) a to platí také pro Miguela Oliveiru a Fabia Quartarara, který vedl 33 kol a vyhrál v katalánské GP. Se všemi se v roce 2019 setkáme v kategorii MotoGP. 28 kol a vedoucí pozici vybojoval Bagnaiův týmový kolega Luca Marini, který na začátku roku ještě neměl pódiové umístění, zvítězil v Sepangu a obsadil sedmou pozici. Je zajímavé, že letos nevyhrál žádný španělský pilot.

Mistr světa Francesco Bagnaia vedl 124 kol

Naopak všechny závody nedokončil ani jeden pilot v kategorii MotoGP. Mistrovský titul získal zaslouženě Marc Marquez, který vybojoval „hattrick“ (pole position, nejrychlejší kolo a vítězství) na Sachsenringu a v thajském Buriramu. Vybojoval pět pole position, sedm nejrychlejších kol a devět vítězství, přitom vedl ve 128 kolech proti 117 kolům svého největšího rivala Andrey Doviziosa. Jorge Lorenzovi patří z hlediska počtu kol na vedoucí pozici třetí příčka (vedl ve 102 kolech), zásluhou zranění z GP Thajska však nakonec obsadil až devátou pozici.

Je zajímavé, že na 2 kola se mezi piloty kteří vedli závod MotoGP objevil Alex Rins, který s motocyklem Suzuki v průběžné klasifikaci obsadil vynikající páté místo. Valentino Rossi se na vedoucí pozici objevil ve 26 kolech, v závodech však jako jediný pilot překročil hranici 2000 kilometrů.