Jakub Jantulík sa po štyroch rokoch vracia do sedla motocykla

Richard Karnok

Bol veľkou nádejou slovenského cestného motocyklového športu a po úspechoch v IDM, medzinárodnom nemeckom šampionáte, si dvakrát vyskúšal ako chutia preteky majstrovstiev sveta v triede 125 ccm. Potom však, ako tomu zvyčajne býva, zaúradoval nedostatok financií, prišli roky biedy a horšej techniky a Jakub Jantulík sa z pretekárskych tratí vytratil.

Jakub pri trénovaní na Kawasaki

Písal sa rok 2009, keď sa na nemeckom Lausitzringu v pretekoch triedy 125 ccm objavil 14-ročný Jantulík z Kysuckého Nového Mesta. Jeho druhé miesto za Marcelom Schrötterom ešte dlho rezonovalo nielen v nemeckých médiách a dnes sa na tento úspech spomína ešte s väčšou úctou pri čítaní mien pretekárov, ktorí skončili za ním. Len tak mimochodom, za Jantulíkom prišiel do cieľa na treťom mieste dnes už majster sveta triedy Supersport, Holanďan Michael van der Mark. Jakub k tomuto úspechu pridal aj tretie miesto na Nürburgringu a v septembri sa ako tretí najmladší pretekár histórie svetového šampionátu s voľnou kartou postavil na štart pretekov Grand Prix v talianskom Misane, keď vo štvrtok pred podujatím dosiahol vekový limit pre štart MS, ktorý bol vtedy 15 rokov.  Vďaka svojmu výkonu navyše dostal voľnú kartu aj pre preteky v Estorile, kde skončil na 21. mieste.

Jakub sa prvýkrát predstaví na litrovej motorke

Odvtedy však Jakub zápasil s nedostatkom financií, takže aj ponuky zo svetového šampionátu, ktoré následne prišli, bol nútený odmietnuť. Nasledujúce roky boli skôr trápením sa a poslednýkrát sa po sporadických účastiach predstavil so šesťstovkou v roku 2013 na Slovakia Ringu. Pred niekoľkými týždňami sa v médiách objavila informácia o jeho štarte na majstrovstvách sveta Endurance, ktoré sa ako osemhodinové preteky uskutočnia 24. júna na Slovensku. Jakub bude na Slovakia Ringu štartovať v tíme motomaxx racing team a jeho kolegami v tíme budú Vladimír Ruža a Juraj Knezovič. Zaujímalo nás, ako Jakub vníma svoj návrat a čo robil počas uplynulých štyroch rokov.

Jakub, na motorke som ťa nevidel už veľmi dávno a na pretekárskych podujatiach si v šampionáte Alpe Adria pôsobil len ako masér…
Na motorke si ma veru ani vidieť nemohol, lebo som ani na žiadnej nejazdil, teda pokiaľ nerátam jazdenie na skútri po meste.

Na Veľkej cene San Marina v Misane v roku 2009

Ako si sa teda dostal k tým masážam?
Po strednej zdravotnej škole momentálne študujem na Fakulte športových štúdií, odbor športová fyzioterapia v Brne. Práve týmto smerom sa chcem uberať aj v budúcnosti a mám s tým už aj mnoho skúseností, takže na Alpe Adrii som plnil úlohu maséra plus tejping.

Teraz ťa teda čaká návrat na pretekársky okruh, ako to prežívaš?
Samozrejme, kto by sa po tých rokoch netešil? Som za túto možnosť veľmi vďačný tímu motomaxx racing a menovite Borisovi Mentelovi, ktorý ma podporoval aj pred rokmi. Bol by som rád, ak by táto moja účasť na pretekoch EWC nebola len ďalšou epizódou bez pokračovania, ale novým začiatkom mojej pretekárskej kariéry. O tom však môžu rozhodnúť len prípadní sponzori.

Na šesťstovke v Brne v roku 2013

Trúfaš si odhadnúť výsledok tímu na Slovakia Ringu?
To sa nedá, ale som realista, sú to majstrovstvá sveta, s ktorými nikto z nás v tíme nemá skúsenosti, preto nemôžeme očakávať nejaké prevratné výsledky. Cieľom je preteky dokončiť a naplno si to užiť.

S tímom motomaxx racing máte za sebou už niekoľko testovaní, ako rýchlo si sa dostal do toho späť?
Priznám sa, v prvom momente som sa zľakol, výkon motorky bol neuveriteľný a ja som nevedel, či sa trasiem od strachu alebo od radosti 🙂 Ale veľmi rýchlo som si na to zvykol a potom som si to užíval.

Myslím, že to bola dokonca tvoja prvá jazda na litrovej motorke, však?
Dvakrát som už na litri jazdil, ale bolo to doslova len pár kilometrov, takže bola to vlastne moja prvá ostrá jazda s litrom.

V úlohe maséra na podujatiach šampionátu Alpe Adria v roku 2016

Kde ste na tieto preteky testovali?
Na Pannoniaringu a na Slovakia Ringu a čaká nás predtým ešte jedno trénovanie na Slovakia Ringu.

O tebe bolo známe, že si mal výbornú kondíciu, mal si špeciálny tréningový režim, stravu, ako si na tom kondične v súčasnosti?
Pokiaľ človek nemá tú motiváciu čo predtým, tak z toho samozrejme vypadne. Predtým som sedem rokov makal ako otrok, odvtedy už len tak rekreačne. Ale aj v tomto smere som sa do toho dostal rýchlo, na motorke som si overil, kde sa výkonnostne nachádzam a je to celkom v pohode.

Jakub, vďaka za odpovede, budeme ti držať palce nielen na Slovakia Ringu, ale aj aby sme ťa zase na okruhoch v úlohe pretekára mohli vídať častejšie.

Zhováral sa Richard Karnok
Foto: archív J. Jantulíka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *