S pretekmi IDM na Sachsenringu sa pohralo i počasie

Richard Karnok

Na okruhu s legendárnym menom Sachsenring, kde sa budú onedlho preháňať i špeciály Moto GP na Grand Prix Nemecka, pokračoval štvrtým kolom prestížny šampionát IDM. Slovenský reprezentant Jaro Černý a jeho tím Bily Racing stáli opäť na štarte proti konkurencii jazdcov z celého sveta.

Černého mrzelo, že sa nemohol predstaviť fanúšikom a divákom na domácej Veľkej Cene Slovenska a ako úradujúci Majster a Vicemajster seriálu UEM – Alpe Adria Championship triedy Superstock 600 resp. Supersport 600, obhajovať i dvojnásobné víťazstvo v stockoch a supersportoch z minulého ročníka.
Farby Bily Racing hájil na Slovakia Ringu podujatí druhý jazdec tímu, Martin Durdík.

Pre Jara nebol víkend na Sachsenringu zrovna najšťastnejší. V tréningoch pokračoval v učení sa trate a i nastavenie podvozku sa uberalo správnym smerom. Vrásky na čele spôsobovalo počasie, ktorého predpoveď sa menila každú chvíľu. Problémy sa začali prvou kvalifikáciou.
Černý mal rozbehnuté rýchle kolo atakujúce 5., 6. pozíciu, no v rýchlej pravej zákrute, v rýchlosti cez 190 km/h, prišlo k divokému pádu na predné kolo. Jazdec musel navštíviť Medical centrum, našťastie utrpel len ľahšie zranenia a pomliaždeniny. Motocykel a výstroj jazdca dopadla horšie.
V druhej kvalifikácii sme skúsili inú zmes prednej pneumatiky, no výber a následky pádu nepriniesli zlepšenie. Jarovi teda pripadla až 21. pozícia na štarte, čo v tomto nabitom šampionáte nedáva veľké šance na dobré umiestnenie.

Štart v 1. preteku sa celkom vydaril, no na tomto technickom a členitom okruhu sa len veľmi ťažko prekúsaval dopredu. Navyše prišlo k poruche druhého motocykla a Jaro musel odstúpiť.
Nedeľné vstávanie bolo ubolené, no takýchto pádov má Jaro za sebou už veľa.
Do preteku č.2 sa podarilo závady odstrániť, no štart musel byť pre vrtochy počasia preložený.
Na grid sa vychádzalo na suchých, po prehánke sa menilo za mokré. Štart sa opäť celkom podaril, no trať začala osychať. Černý ako prvý z celého štartového poľa vo štvrtom kole absolvoval zastávku v boxe na výmenu zadnej suchej pneumatiky. V ďalších kolách ho nasledovala väčšina jazdcov. Cieľom tohto adrenalínového preteku Jaro prešiel na 15. priečke. Body bral za 14., pre účasť jedného z jazdcov pred ním, na divokú kartu.
Podniku sa zúčastnilo i niekoľko jazdcov seriálu Moto GP, ktorí si takto zatrénovali pred blížiacim sa pretekom Grand Prix.
O dva týždne je na programe ďalší pretek seriálu IDM na rakúskom okruhu Salzburgring.

Tomáš Motyčka
BRT

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.