Černý si priviezol z Nurburgringu pekný bodový prídel

Richard Karnok

Tretím podnikom pokračoval seriál Medzinárodných majstrovstiev Nemecka – IDM, v tesnej blízkosti legendárnej „ Nordschleife“, na okruhu Nurburgring.
Slovenský reprezentant Jaroslav Černý, jazdec piešťanského tímu Bily Racing, konečne prelomil smolu, ktorá ho sprevádzala od úvodných pretekov sezóny. Vynikajúcim piatym a dvanástym miestom si zaistil slušný prísun bodov do celkového hodnotenia šampionátu.

Po prvých dvoch víkendoch v Lausitzringu a Oscherslebene, kde sa rozdeľovali body v štyroch pretekoch, mal Černý pre poruchy na motocykloch na konte len dva body z druhého preteku na Lausitzi. Prišlo teda k výmene dodávateľa motorov, čo sa hneď prejavilo i na výsledku. Počas celého víkendu motory pracovali bez problémov, zaznameli sme iba jedno malé poškodenie kábla pri čidle teploty vody. Jaro bol na tomto technickom okruhu prvý krát v živote, no napriek tomu si trať celkom rýchlo osvojil. Podarilo sa nám nastaviť i motocykel a do kvalifikačného tréningu zvoliť i správny prevod. Stavili sme na prvú kvalifikáciu, ktorá sa jazdí dopoludnia, kedy sú lepšie podmienky na výkonnosť motora. Tú Jaro ukončil na výbornom 10.mieste.

V druhej kvalifikácii svoj čas ešte vylepšil, no klesol v poradí na 11.miesto, čo znamenalo postavenie v treťom rade na štartovom rošte.  Prvú pozíciu si vybojoval neuveriteľným časom, jazdec špičkového, Yamahou podporovaného tímu Vector Racing, nemec Jesco Gunther. Na tisícinu rovnaký čas ako Černý, dosiahol i bývalý jazdec majstrovstiev sveta, fín Tatu Lauslehto, no Jaro mal lepšie umiestnenie v prvej kvalifikácii.  Do sobotného preteku Jaro dobre odštartoval a cieľom 20 kolového preteku prešiel na vynikajúcom 6.mieste. Piaty sa umiestnil jazdec tímu majstrovstiev sveta Ten Kate Honda, holanďan van der Mark, ktorý ale súťažil mimo bodov a my sme teda brali 11 bodov za 5.miesto.

V nedeľnom preteku Černému robila problémy slabá priľnavosť prednej časti motocykla a cieľom prešiel na 14. resp. na 13.mieste. Po preteku došlo k diskvalifikácii jedného z jazdcov a Jaro sa posunul na 12.priečku.

J. Černý:

„Na Nurburgringu som jazdil prvý krát v živote a hneď od prvého kola sa mi pozdával, ale predsa to bolo iné ako na youtube :-). Zameral som sa preto len na učenie a čo najviac som sa snažil naučiť od jazdcov, ktorý už tu majú niečo najazdené. Celkom rýchlo sa mi podarilo dostať na rozumné časy a mohli sme začať pracovať na nastavení podvozku. Na tento pretek sme zmenili úpravcu motorov a myslím, že to bola zmena k lepšiemu.  V sobotu som zajazdil v prvej kvalifikácii 10. čas, s ktorým som bol spokojný, no cítil som, že mám ešte rezervy. Preto sme zariskovali do druhej kvalifikácie a použili o jednu pneumatiku viac ako na poslednom preteku. Pre IDM Supersport máme k dispozícii 8 kusov pneumatík na dve kvalifikácie, warm up a dva preteky. Podľa predpovede sme počítali s tým, že v nedelu bude pršať, toto pravidlo sa na mokré pneumatiky nevzťahuje, a tak sme použili o jednu kvalifikačnú pneumatiku viac. V druhej kvalifikácii som opäť zrýchlil a dostal sa na 8.miesto, no ku koncu ma ešte traja jazdci preskočili a bola z toho 11.pozicia na štarte.  Do prvého sobotného preteku som dobre odštartoval a dostal sa na 9.miesto, ktoré som si po celý pretek strážil. Darilo sa mi jazdiť rýchle kolá a snažil som sa neurobiť chybu. Pár kôl pred koncom som sa dostal na 6.miesto a v cieli som zistil ze dokonca 5., takže super výsledok po sérii problémov.  Do druhého preteku sa nenaplnila prognóza dažďa a opäť sa štartovalo na suchu. Pre mňa to ale znamenalo, že som musel ísť pretek na prednej pneumatike, ktorá mala za sebou obe kvalifikácie, z čoho som úplne nadšený nebol. Ráno sme ešte urobili drobnú zmenu v nastavení predného tlmenia, čo sa ukázalo v spojení s opotrebovanou pneumatikou ako nie príliš správne a chvíľami som mal veľké problémy udržať sa v sedle. A tak po dobrom štarte som bol rád i za body za 12.miesto a konečne i za prelomenie smoly čo nás sprevádzala.
Keď zhodnotím, že som bol na Nurburgringu prvý krát v živote, medzi špičkovými jazdcami, tak to bol perfektný víkend. Už sa teším na pokračovanie na Sachsenringu a tiež  chcem poďakovať celému tímu Bily Racing, za bezchybnú prácu“.

Týmto máme na konte 17 bodov, čo zatiaľ predstavuje 15.priečku v celkovom hodnotení šampionátu.

Po vydarenom víkende nás teraz čaká trojtýždňová pauza a po nej 17., 18.6. ďalší pretek IDM na trati Grand Prix Nemecka, Sachsenring.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *