Černý a Durdík na Sachsenringu

d0c

Predposledné kolo medzinárodného nemeckého motocyklového šampionátu – IDM, privítal okruh GP Nemecka – Sachsenring.

Na oboch jazdcov Vector Bily KM racing tímu, Jara Černého a Martina Durdíka čakal tentokrát skrátený program. Ten zahŕňal len merané tréningy a preteky. Na Sachsenringu platia sprísnené hlukové limity, preto jazdci nemali možnosť absolvovať tradičné voľné tréningy.

Prvý meraný tréning Černého superšportov bol odštartovaný v sobotu ráno 8.20. Mierne mrholilo, no trať nebola celkom mokrá ale ani suchá. Použili sme mokré obutie, ktoré bolo po tréningu zničené. Jaro dosiahol 16ty meraný čas.

Po obede štartoval druhý tréning, ktorý sa už šiel na suchej trati. Očakávali sme výrazné zlepšenie, no náš jazdec ani nevošiel do prvého meraného kola. V poslednej zákrute okruhu prišlo k pádu na predné koleso.
V IDM nesmieme používať náhradný motocykel, takže Černý už do ďalšieho priebehu nezasiahol. Motocykel mal také poškodenia, že ho nebolo možné v čase tréningu opraviť.
Keďže na suchu sa časy výrazne zlepšili, Jarov ranný čas nestačil na kvalifikovanie sa do preteku. Museli sme preto požiadať riaditeľstvo preteku o výnimku.

Do podvečerného preteku Černý štartoval v podstate bez riadneho tréningu a z posledného 30teho miesta.
Predbiehanie na tejto členitej, technickej trati je dosť obtiažne, umožňujú to asi len tri miesta na trati. Jaro sa s tým popasoval a počas 20tich kôl sa postupne prepracoval na konečnú 12tu pozíciu.

Do nedeľného ranného warm upu sme upravili nastavenie, s ktorým bol Jaro spokojnejší.

Do preteku štartoval opäť z 30tej pozície a štart sa mu celkom vydaril. V prvom kole si poradil s dvanástimi súpermi. V piatom sa dostal na 13tu priečku a vo dvojici doťahoval vzdialenú skupinu jazdcov. Pár kôl pred záverom sa mu to i podarilo a Jaro prechádzal cieľom predposledného kola 12ty. V poslednom okruhu začal ale motor jeho motocykla v niektorých pasážach vynechávať, čo spôsobilo stratu pozície a prejazd cieľom na 13tej priečke.

Z oboch pretekov si ale Černý odvážal body za 12te miesto a v tabuľke celkového poradia mu patrí 9te miesto s 89 bodmi.

Martin Durdík mal celkom vydarený víkend, keď po dobrom tréningu a štarte zo 17tej pozície, si v preteku pripísal body za 14te miesto a zaknihoval tak zatiaľ najlepší výsledok v tohtoročnej sezóne.

Od pretekov na Sachsenringu sme čakali oveľa viac ale jednoducho také sú preteky. K dobrému výsledku je potrebné mať i trochu šťastia.
O týždeň nás čakajú testy na Hockenheime a o ďalší už finále IDM na tomto okruhu.

Foto: Achim Strauss, T. Motyčka

Tomáš Motyčka
BRT

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *