Černého opäť prenasledovala smola

Richard Karnok

Sezóna IDM sa pretekom na známom rakúskom okruhu Salzburgring prehupla do svojej druhej polovice. Slovenskému reprezentantovi Jarovi Černému sa smola opäť lepila na päty.

Časté zmeny počasia a chlad pridali kopu vrások na tvárach technikom i samotným jazdcom. Nastaviť motocykel a pripraviť ho na tréningy a preteky bolo naozaj náročné.

Jaro bol na tejto trati v horách pri Salzburgu po prvý raz. Okruh nevyzerá príliš bezpečne, je rýchly, s malými únikovými zónami a lemujú ho zvodidlá a balíky slamy. Priestory a zázemie pre tímy sú natiahnuté do dĺžky a všetko potrebné vybavenie sa musí z paddocku na pit lane doviezť a po jazde odviezť.

1.meraný tréning sa jazdil na vode a Černému po ňom patrilo 11.miesto. Pred 2.meraným tréningom začalo pršať a na trať sa vychádzalo na mokrých pneumatikách. Potom ale dážď ustal a vody začalo z trate ubúdať.

Najlepšie na tom boli jazdci, ktorí mali k dispozícii pneumatiky intermediate. My sme takúto možnosť nemali, preto sme použili k mokrej prednej, suchú zadnú. Jaro zatiahol a vyjazdil si 7. pozíciu v druhom rade na štartovom rošte.

Poobedňajší sobotný pretek sa taktiež neobišiel bez vrtochov počasia.

Černý mal na mokrej trati dobrý štart. Pred prvou šikanou bol ale vytlačený na krajnú bielu čiaru a stratil tým niekoľko pozícií. Postupne sa však dostával cez svojich súperov. Nebolo to ľahké, pretože cez vodnú hmlu za kolesami motocyklov bolo vidieť na dva metre.

V 8.kole, keď sa už pohyboval na 5. priečke, pri výjazde na cieľovú rovinu jeho motocykel nabehol na nečistotu po páde jazdca v predchádzajúcom kole a Jaro sa ocitol na zemi. Nasledovala nebezpečná, 130 metrov dlhá šmykľavka, keď okolo preletúvali ostatní jazdci, ktorú zachytila aj cieľová kamera. Jarovi sa našťastie nič nestalo, no motocykel zostal ležať na druhej strane trate pod zvodidlom až do konca preteku.

Nedeľný pretek sa išiel len s občasným miernym mrholením.

Prvý štart sa vydaril, no po páde v prvej šikane musel byť pretek zastavený. Po druhom štarte bol Černý v prvej zákrute opäť vytlačený a prepadol sa o niekoľko miest v štartovom poli. Výbornou jazdou sa prepracoval na 10. pozíciu ale v poslednom kole, keď už bojoval o 9.miesto, jeho snaženie zastavila elektronika motocykla. Stroj zhasol, po čase naskočil ale Jaro prešiel cieľom až na 21.priečke.

Ďalšie kolo nemeckého medzinárodného šampionátu sa po mesačnej pauze vráti na okruhy v nemeckom Schleizi.

Tomáš Motyčka

BRT

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.