Bily Racing Team na Nürburgringu

Tím Bily Racing sa tlačovou správou vracia k minulotýždňovým pretekom IDM, ktoré dopadli nešťastne pre Jara Černého.

Tretie kolo seriálu Medzinárodných majstrovstiev Nemecka cestných pretekov motocyklov – IDM sa odohralo na slávnom okruhu Nürburgring.

Po počasím skúšanom, pádmi poznamenanom poslednom preteku v Oscherslebene, sme dúfali, že budeme opäť bojovať o tie najvyššie pozície a väčší bodový prídel do celkového poradia šampionátu. Opak bol však pravdou a pohár trpkosti sme si vypili do dna.
Počasie si so všetkými opäť zahralo, mechanici museli niekoľko krát meniť nastavenie a pre nepriaznivé podmienky na trati, sme v tréningoch veľa prínosu nezaznamenali. Preto usporiadateľ zabezpečil dodatočný tréning, samozrejme platený, na záver dňa.
Tréningy na suchu sa Černému vydarili, v oboch sme zaznamenali najrýchlejšie časy.
Merané tréningy v sobotu už prebiehali za daždivého a chladného počasia. Jaro sa na motocykli necítil dobre, k čomu prispeli i dva pády na vode v minulých pretekoch. To sa prejavilo na dosahovaných časoch a Černému po tréningoch prináležala až 23. pozícia v 6. rade na štarte.
Podvečerný pretek sa konal za dažďa a Jaro mal celkom dobrý štart. Kolo za kolom sa predieral pomedzi súperov a v cieli sme si pripísali body za 11.miesto.

Na nedeľu bola priaznivá predpoveď, v ktorú sme dúfali a tešili sa na pretek. Verili sme v umiestnenie v prvej desiatke i napriek nepriaznivému postaveniu na štarte, pretože pretek sa išiel na 20.kôl.
Naše nádeje skončili už v 3.kole, keď Jaro pri predbiehaní v zákrute, po nepredvídateľnom manévri súpera nepríjemne spadol.
Okrem motocykla si to bohužiaľ odnieslo i pravé zápästie, ktoré má náš pretekár momentálne v sadre. Ohrozený je i štart na ďalšom preteku na rakúskom Red Bull ringu.

J. Černý:
„ Na Nürburgring som sa naozaj tešil, veril som si, že by sme mohli byť konkurencieschopný, čo sa v piatkových tréningoch i potvrdilo. Bol som najrýchlejší a veril som, že pôjdeme o pódium. V sobotu dosť pršalo a nastavenie na vodu sa nám úplne nepodarilo. Mal som zlý pocit a hlavne som nechcel zopakovať Oschersleben a 2 pády v kvalifikácii. Do prvého preteku som odštartoval celkom dobre a postupne som sa dostal na bodované priečky. Nebol som ale spokojný, voda mi tam proste nesadla. V nedeľu bolo konečne sucho a slnečno ale štart zo zadných pozícii bol ťažší ako som čakal. Všetko skončilo skôr ako začalo. V 3 kole som mal nezavinený pád po zvláštnej reakcii predchádzaného jazdca, ktorý sa skončil zlomeným zápästím… Za pár dní je na programe Red Bull ring, kde som sa naozaj tešil ale 10 dní je hrozne málo na rekonvalescenciu. Lekár povedal minimálne mesiac ale aj tak si skúsim dať dolu sadru po 7-8 dňoch po páde a uvidíme…“

Martin Durdík bol na Nürburgringu prvý krát a potreboval najazdiť čo najviac kôl. Na trati je niekoľko nástrah, ktoré musia jazdci spoznať aby sa im mohli pri jazde bezpečne vyhnúť. Na jednu z nich doplatil i Martin a hneď v prvom tréningu spadol. Tréningy na vode mu k učeniu trate vôbec nepomohli.
Po meraných jazdách figuroval na 24. mieste, z ktorého i štartoval do nedeľného preteku, ktorý sa išiel na suchu.
Martin jazdil v skupinke a cieľom prešiel na 24. priečke a vlastne si udržal pozíciu, z ktorej štartoval do preteku.

Na Martina Durdíka čaká ďalší pretek 29.6 – 1.7. na Red Bull ringu, o štarte Jara Černého sa rozhodne po lekárskej prehliadke.