Dvaja Slováci budú bojovať o Red Bull MotoGP Rookies Cup 2020

Richard Karnok

Už čoskoro, 15.-17. októbra, sa v španielskom Guadixe uskutoční výber pretekárov pre budúcoročný seriál Red Bull MotoGP Rookies Cup. Na mieste sa predstaví 103 mladých jazdcov z celého sveta, z ktorých po troch dňoch jazdenia a selektovania vzídu postupujúci do RBRC 2020.

Tento rok sa o postup do tohto prestížneho seriálu budú snažiť po prvýkrát v histórii aj dvaja 13-roční slovenskí pretekári. Michal Búlik a Maxim Repák už toho v motocyklovom športe dosiahli mnoho a prípadný postup do seriálu RBRC by bol veľkým historickým okamihom nielen pre nich, ale aj pre slovenský motocyklový šport. Obaja pretekári však zostávajú pri zemi, uvedomujú si, aký náročný boj ich v Španielsku čaká a účasť na výbere v Guadixe považujú predovšetkým za skvelú skúsenosť pre ich ďalšiu kariéru.

Michal Búlik, ktorý čoskoro oslávi svoje 14. narodeniny (20. 10.), patril do úzkej špičky česko-slovenských juniorov od začiatku kariéry (na motorke sedel prvýkrát v štyroch rokoch) a neskôr sa presadil aj v nemeckom ADAC Cupe, kde v triede Mini Bike dvakrát obsadil celkové druhé miesto. Následne sa vybral do Španielska, kde najprv štartoval v triede Moto4 a tento rok je jazdcom European Talent Cupu, ktorý je súčasťou podujatí juniorského svetového šampionátu. Najväčším Michalovým úspechom je celkové prvenstvo v medzinárodnom šampionáte Alpe Adria v triede Supersport 300, ktoré získal vlani ako pretekár slovenského Maco Racing Teamu.

Maxim Repák, ktorý oslávil svoje 13. narodeniny na konci augusta (30. 8), jazdil na motorke s elektrickým pohonom už od svojich troch rokov a v šiestich presadol na pretekársky motocykel kategórie PW50. Neskôr sa aj on vybral do nemeckého seriálu ADAC Mini Bike Cupu a najlepší juniorský výsledok dosiahol vlani, keď bojoval o celkové prvenstvo v juniorskom talianskom Campionato Nazionale Velocita a vo svojej oblasti skončil druhý. Maximov najväčší úspech v kariére je takisto celkové prvenstvo v medzinárodnom šampionáte Alpe Adria v triede Supersport 300, ktoré vybojoval tento rok ako jazdec českého tímu Halbich Motorsport.

Pred samotným výberovým podujatím v Španielsku čakajú na oboch pretekárov ešte jedny preteky, Búlik sa počas nadchádzajúceho víkendu predstaví na podujatí European Talent Cup v Albacete a Repák bude štartovať na Cene Slovenska na Slovakia Ringu, kde bude bojovať o titul medzinárodného majstra ČR a majstra Slovenska. Ako sa obom slovenským reprezentantom bude následne dariť v Guadixe budeme sledovať aj na portáli Moto-cup.sk.

Text: Richard Karnok
Foto: Petr Štola a archív M. Búlika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *