Búlikova španielska premiéra

Richard Karnok

Okruh Circuito de Albacete hostil v dňoch 8.-10.4. prvé podujatie španielskeho šampionátu cestných motocyklov. V triede Challenge80/Moto4 stálo na štarte 27 jazdcov, pričom v žlto-modrých  farbách tímu ETG Racing sa úspešne predstavil aj 10-ročný Slovák Michal Búlik.

Podujatie začalo už vo štvrtok, keď väčšina tímov využila možnosť  voľných tréningov. V piatok  jazdci začali výrazne zrýchľovať a Michal v druhom tréningu zaznamenal aj ľahší pád. V poslednom tréningu vylepšil svoj najlepší čas a napriek výjazdu mimo trať v samom závere, vládla v týme maximálna spokojnosť.
Sobota začínala kvalifikáciou triedy CH80/Moto4 už o 8:30 hod. Teplota vzduchu bola v tom čase len 6°C. Michal pracoval na dosiahnutí čo najlepšieho času, no v siedmom kole zašiel do boxov. So zmrznutými rukami nedokázal dobre ovládať motocykel a prvú kvalifikáciu musel predčasne ukončiť. Výsledné 23. miesto nebolo podľa jeho predstáv, ale v tíme vládla aj vďaka priebežnému tretiemu miestu Marcosa spokojnosť.
Druhá kvalifikácia sa začínala o 13. hodine a počasie bolo slnečné s miernym nárazovým vetrom. Michal po výjazde na trať dokázal jazdiť stabilné časy a bolo vidieť že stres z prvej kvalifikácie je preč. V druhej časti tréningu rozbiehal rýchle kolá, no v jednej zo zákrut sa musel vyhnúť spadnutému súperovi, čo ho vyviedlo z tempa a v záverečných troch kolách už nedokázal zrýchliť. Pri svojej premiére v kvalifikácii obsadil celkovo 16. miesto a 8. v triede Moto4. Strata na víťaza kvalifikácie bola 3,8 sekundy a na celkové desiate miesto strácal necelých 1,2 sekundy.

Nedeľný zahrievací tréning začínal o 8:30 hod, ale teplota už bola okolo 12 stupňov so slnečnou oblohou, čo Michalovi pomohlo zaznamenať celkovo 10. čas! Štart do pretekov bol opatrný a Michal v ňom stratil niekoľko pozícií. V druhom kole sa dokázal dostať na 15. miesto, no jazdci bojujúci v skupine pred ním mali náskok niekoľkých sekúnd. Po signalizácii z boxov ustálil svoje kolá a s prehľadom dokončil svoje premiérové pretek na 13. mieste celkovo a siedmom v triede Moto4.
Z výsledku vládla v tíme veľká spokojnosť. Michal dokázal že prestup o triedu vyššie už v desiatich rokoch by mohol byť dobrou voľbou. Aj keď patrí vekovo medzi najmladších a určite najmenej skúsených v celom štartovom poli, dokázal vyjazdiť slušný výsledok v jednom z najprestížnejších juniorských motocyklových šampionátov na svete.

„Víkend bol pre nás náročný,“ priznáva otec mladého pretekára, Milan Búlik. „Prvý tréning vo štvrtok sme neabsolvovali kvôli osychajúcej trati. V ďalších tréningoch sa dokázal Miško zrýchľovať k spokojnosti celého tímu, no a piatok bol v jeho podaní excelentný. Časy na kolo neustále zlepšoval a ľahší pád okomentoval šéf tímu Alberto Torras po rozobratí detailov pádu z elektroniky slovami „it´s normally“. Naopak pochvala prišla hneď v ďalšom tréningu keď dokázal zlepšiť svoj best lap o 0,4 sekundy.  Sobota bola horšia. Z chladného počasia sme boli sklamaní a po siedmych kolách tréning so slzami v očiach ukončil. Napriek tomu ho v týme pochválili a ubezpečili, že v druhej kvalifikácii to bude lepšie. Oteplenie mu pomohlo a len pred ním padnutý súper v závere tréningu ho pripravil o lepšie miesto na štarte. V nedeľu si veril, a pomohli nám aj dva skúšobné štarty vo warm upe. Po nich sme vedeli, že musí odštartovať aj za cenu straty pozícií. V pretekoch na štarte asi päť miest stratil, ale už v priebehu prvého kola sa dokázal dostať na svoju pozíciu z kvalifikácie. Problémom bolo, že na  jazdcov zo skupiny, s ktorou mohol podľa časov bojovať, strácal viac ako šesť sekúnd. Sám nedokázal jazdiť ich tempo a preteky dokončil na celkovom 13. mieste. S výsledkom sme maximálne spokojní. Michal patril medzi najlepších nováčikov, máme špičkový tím, v ktorom vládne výborná atmosféra a teraz bude na ňom potvrdiť pri svojej premiére na okruhu v Jereze, že výsledok z Albacete nebol náhodný.“

Na záver chceme poďakovať partnerom, ktorí nám pomáhajú napĺňať náš španielsky sen:

BOS Búlik s.r.o., Šperk, Boneko a.s., BRS Technology, RST, Vágner sport s.r.o., Paolo Slovakia, VST s.r.o., DJ Steel, Red Bull Cola a Venimex Slovakia s.r.o.